logo yeni

calisanlar2 copy

SON 10 YILDA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MAAŞ NE KADAR DEĞİŞTİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas5Kamu personelinin aylık ücretleri, her yıl veya yıl içerisinde belli dönemlerde yapılan zamlar sonucunda artış göstermekle birlikte, bu zamlar memurların tümü için her zaman aynı oranda olmamakta ve en düşük memur aylığı ile en yüksek memur aylığı arasındaki oransal fark da yapılan zamlara göre zaman içerisinde değişmektedir.

Son 10 yıl içerisinde en yüksek memur aylığının en düşük memur aylığına oranındaki değişim ile bu ücretlerin aynı dönem içerisindeki artış oranının bilinmesi, kamu çalışanlarının aylık ücretleri konusunda yapılacak değerlendirmelere yardımcı olacağı düşünülmektedir.

En düşük memur aylığı

Devlet memuriyetine ilköğretim(ortaokul) mezunu olarak 14/2‘den başlayan ve yardımcı hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev alan personel en düşük memur olarak değerlendirilmekle birlikte, memuriyete girişte genellikle en az lise mezuniyeti şartı aranması nedeniyle, lise mezunu olarak hizmetli kadrosunda 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinde göreve yeni başlayan personelin en düşük memur olarak kabul edilmesi de mümkündür.

En yüksek memur aylığı

En yüksek memur olarak Başbakanlık Müsteşarı kadro unvanı esas alınmaktadır. Başbakanlık Müsteşarı kadrosuna atanmış olan ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde 25 yıl hizmeti bulunan Devlet memurunun alacağı aylık net ücreti, en yüksek memur aylığı olarak değerlendirmek mümkündür.

Öte yandan, Başbakanlık Müsteşarı aylık ücreti halen kadro aylığı üzerinden değil de kadro karşılığı sözleşme ücreti üzerinden ödenmektedir. Kadro karşılığı sözleşmeli personele yıl içerisinde ikramiye ödemeleri de yapıldığından, aylık ortalama net ücret alma yerine çalışmamızda Başbakanlık Müsteşarının kadro maaşı miktarına göre değerlendirme yapılmıştır.

En düşük ve en yüksek memur aylığındaki değişim

Devlet memurları arasında en düşük ve en yüksek kadro aylığını alanların maaşında son 10 yılda meydana gelen artışı görebilmek ve birbirleriyle kıyaslama yapmaya da imkan bulabilmek bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada, Başbakanlık Müsteşarı ile Hizmetli kadro unvanları için söz konusu olan en düşük ve en yüksek aylık net ücretlere aile yardımı ödemeleri dahil edilmeden yer verilmiştir.

UNVANI

DERECE KADEME

HİZMET YILI

15 OCAK 2004 AYLIK NET MAAŞ

15 OCAK 2014 AYLIK NET MAAŞ

ARTIŞ ORANI

BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI

1/4

25

2.960 TL

8.000 TL

%170,27

HİZMETLİ

13/3

0

   454 TL

1.782 TL

%292,51

EN YÜKSEK AYLIK, EN DÜŞÜK AYLIĞIN KAÇ KATI?

    6,52 katı

   4,49 kat

 

Tablodaki bilgilerden, son 10 yıl içerisinde;

-En yüksek memur aylığının, en düşük memur aylığına göre belirgin bir şekilde daha az arttığı

-En yüksek memur aylığı ile en düşük memur aylığı arasındaki oransal farkın azaldığı

görülmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.