logo yeni

calisanlar2 copy

EK ÖDEMELERİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASI KONUSU BAŞBAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli7Özlük hakları arasında yer alan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması nedeniyle kamu çalışanlarının emekli olmayı istemedikleri ve bu durumun hem çalışanları hem de işe girmek için bekleyenleri olumsuz etkilediği iddialarından hareketle, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılıp yansıtılmayacağı konusu Başbakana soruldu.

Milletvekili Ramazan Kerim ÖZKAN, verdiği soru önergesinde, ek ödeme uygulamasının “eşit işe eşit ücret” bakımından bir iyileştirme sağlarken aynı zamanda bazı sorunları da gündeme getirdiğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruyu sordu:

“Bu ek ödemeden yararlanan kamu çalışanları, bu ek ödemeyi ancak fiili olarak çalıştıkları süreçte hak etmektedirler. Dolayısıyla emekli oldukları takdirde bu ek ödemeden yararlanamayacakları için belli bir oranda maaşlarında düşme olacağı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle verilen ek ödeme, halen çalışan ve emekli olmayı planlayan kamu çalışanları için bir anlamda emekli olmaktan vazgeçme veya bu süreyi uzatma anlamını taşımaktadır. Dolayısıyla tamamen emekli olmamayı teşvik edici bir niteliktedir.

Özellikle kamu kurumlarında çalışan kamu personeli emekliliklerini hak etmelerine rağmen emekli olduğu zaman bu ek ödemeden yararlanamayacağı için, gelir kaybına uğramamak adına haklı olarak çalışmaya devam etmek suretiyle emekli olmaktan imtina edecektir.

Oysa bu uygulama ülkemizde çeşitli okullardan mezun olan, fakat yılardır henüz bir iş sahibi olamayarak açıkta bulunan gençlerimiz için işe girme umudunun daha da azalması anlamını taşımaktadır. Binlerce pırıl pırıl, gencecik, güzel fakülte ve yüksekokullardan başarılarla mezun olan ve geleceğin Türkiye’sini oluşturacağına inandığımız gençlerimiz halen ebeveynlerinin harçlıklarıyla geçinerek, her gün devlet kapılarına aşındırmakta, birkaç kişinin alınacağını bilmelerine rağmen binlercesi her türlü sınava müracaat etmekte, bir çoğu ise aldığı yoğun eğitime karşılık günü birlik işlerde boğaz tokluğuna çalışarak yaşamlarını sürdürebilme çabası içerisine girmektedir.

Bu nedenle yıllardır işe girebilme umuduyla bekleyen gençlerimizin önünü açmak ve bu yolla bir nebze olsun işsizlik sorununa çözüm getirmek amacıyla, bu ek ödemenin, emekli maaşlarına da yansıtılması, emekli olmamayı teşvik etmek yerine, gelir kaybına uğramayacakları için emekli olmayı teşvik etmek anlamını taşıyacaktır. Dolayısıyla emekli olan her kamu çalışanı, iş bekleyen gençlerimiz için bir iş kapısı olacaktır. Anılan nedenlerle emekliliği teşvik etmek amacıyla ek ödeme adı altında verilen bu miktarın emekliliğe de yansıtılmasını uygun buluyor musunuz? Bu konuda yasal bir düzenleme yapılmasını düşünüyor musunuz?”

 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.