logo yeni

calisanlar2 copy

FAZLA ÇALIŞMA YAPMA KARŞILIĞINDA MEMURLARA NE VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla-calisma4Devlet memurlarına, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılması durumlarında, bu çalışma karşılığında bazen ücret ödenmekte bazen de izin kullandırılmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların haftalık çalışma süresinin genel olarak 40 saat olduğunu, cumartesi ve pazar günleri tatil olacak şekilde çalışma süresinin düzenleneceğini hüküm altına almış ve yanı sıra günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılan Devlet memurlarına bu çalışmalar karşılığında ücret ödenecek veya izin kullandırılacak halleri de düzenlemiştir.

Öte yandan, fazla çalışma yaptırılan memurlara 657 sayılı Kanunda belirtilen haller dışında fazla çalışma ücreti ödenebilmesi, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Bakanlar Kurulunun yetkisine bırakılmıştır. 

Bunların yanı sıra,  bazı özel düzenlemelerde fazla çalışma ücreti olarak adlandırılan ancak fazla çalışmaya yapılmasına bağlı olmadan ödenmesi öngörülen ücretler de söz konusudur. Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli hakkında da benzer bir düzenleme bulunmaktadır.

Fazla çalışma yapma karşılığında memurlara ne verilir?  

Günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılan Devlet memurlarına, bu çalışmalar karşılığında;

-Bazı hallerde, zorunlu olarak fazla çalışma ücreti ödenir.

-Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırıldığı durumlarda fazla çalışma ücreti ödenir.

-Ücret ödenmeyen süreler için izin kullandırılır.

Fazla çalışma karşılığı ücret ödenmesinin zorunlu olduğu haller

657 ayılı Kanunun 178/A maddesinde, bazı hallerde günlük çalışma saatleri dışında fazla çalıştırılan personele fazla çalışma ücreti ödenmesi zorunlu tutulmuştur. Bu düzenlemeye göre;

-Salgın hastalık ve tabii afetler gibi olağanüstü hallerde, bu hallerin devamı süresince yapılan fazla çalışmalar karşılığında ücret ödenir.

-Fabrika, atölye, şantiye, işletme gibi yerlerde çalışma saatleri dışında hizmetin gereği olarak işçiler ile birlikte çalıştırılmaları gereken memurlara yaptırılan fazla çalışmalar karşılığında ücret ödenir.

Bakanlar Kurulu kararı ile ücret ödenebilecek fazla çalışmalar

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 13 üncü maddesine göre, fazla çalışma yaptırılan memurlara Bakanlar Kurulu Kararıyla fazla çalışma ücreti ödenebilmektedir.

Buna göre, fazla çalışma yaptırılacak bazı personele, ilgili kurumunun önerisi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararıyla, bir ayda 50 saatten ve bir yılda 6 aydan fazla olmamak üzere fazla çalışma ücreti ödenebilmektedir. Ancak, diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde yaptıkları fazla çalışma karşılığında herhangi bir ad altında ödeme yapılan personel bu düzenlemeden faydalanamamaktadır.

Fazla çalışma karşılığı izin kullandırılması

Günlük çalışma saatleri dışında çalıştırılan Devlet memurları, bu çalışmalar karşılığında (fazla çalışma ücreti ödenmeyen süreler için) izin kullanma hakkına sahiptirler.

657 sayılı Kanunun “Fazla çalışma ücreti” başlıklı 178/B maddesinde, fazla çalışma ücreti verilmeksizin personele fazla çalışma yaptırılması halinde, bu çalışmalar karşılığında ilgili personele izin verileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu düzenlemeye göre,  personelini günlük çalışma saatleri dışında ücret vermeksizin çalıştıran kurumlarda, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile personele izin verilmesi gerekmektedir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.