logo yeni

calisanlar2 copy

ZABITA VE İTFAİYE PERSONELİNİN 2014 YILI MAAŞLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

zabitaBelediyelerin zabıta ve itfaiye birimlerinde görev yapan personel, ağır koşullarda yaptıkları görevler nedeniyle can güvenliklerinin bulunmamasından ve özlük haklarının yetersizliğinden yakınıyorlar.

Zabıta ve itfaiye teşkilatlarında çeşitli unvanlara görev yapan personelin can güvenliğine ilişkin konularda kalıcı ve etkin tedbirler alınmasının, personelin moralini ve yürütülecek hizmetlerdeki verimi artırması muhakkaktır. 

Belediyelerde görev yapan zabıta ve itfaiye personelinin mali hakları konusuna değineceğimiz bu çalışmamızda; farklı unvan, derece ve hizmet yıllarındaki personelin 2014 yılı için geçerli aylık net ücret miktarlarına ilişkin bilgiler verilecektir.

Maaş dışı ödemeler  

Aylık ücretlerinin dışında, zabıta ve itfaiye personeline ilgili belediye meclisi kararı ile tespit edilen tutarda maktu fazla çalışma ücreti de ödenmektedir. 2014 yılı için belirlenmiş olan maktu fazla çalışma ücreti miktarları için tıklayınız…

Öte yandan, belediyeler ile bağlı kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarında istihdam edilen kamu görevlilerine aylık ücretlerinin dışında, sosyal denge tazminatı adı altında ödeme yapılabilmesi de bazı belediyeler için mümkün olabilmektedir. Sosyal Denge Tazminatı ödemelerine konusundaki ayrıntılar için tıklayınız…

Aylık ücretleri (2015 yılı ilk altı ayına ilişkin maaşları için tıklayınız)

Zabıta ve itfaiye personelinden, hiyerarşi itibariyle benzer seviyede olanlar için ücret unsurları da aynı seviyede belirlenmiştir. Aynı kategoride değerlendirilen unvanlar için, aynı derece ve aynı hizmet yılı karşılığında; gösterge, ek gösterge, özel hizmet tazminatı ve ek ödeme unsurları aynı miktarda belirlenmiştir. Aradaki tek farklılık ise, yan ödeme toplam puanının zabıta personeli için 675, itfaiye personeli için ise 700 olarak belirlenmiş olmasıdır. Bu farklılığın aylık ücrete etkisinin yaklaşık 50 kuruş olması nedeniyle, çalışmamızda bu durum dikkate alınmadan zabıta ve itfaiye personelinin maaşları birlikte aynı tabloda gösterilmiştir.

Zabıta ve İtfaiye personelinin 2014 yılı aylık net maaşları 

UNVAN

DERECE KADEME

HİZMET YILI

AYLIK NET MAAŞ

Zabıta Amiri / İtfaiye Amiri

1/4

25

2.339 TL

Zabıta Başkomiseri / İtfaiye Başçavuşu

2/1

18

2.310 TL

Zabıta Komiseri / İtfaiye Çavuşu

3/1

15

2.199 TL

Zabıta Memuru / İtfaiye Eri

5/1

9

1.970 TL

Zabıta Memuru / İtfaiye Eri

9/1

Yeni başlayan

        1.925 TL

NOT: Hesaplamada;

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından/ bekar ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**Sosyal Denge Tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır.

**Maktu Fazla Çalışma Ücreti ödemeleri dikkate alınmamıştır.

**Toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.

**Sendika aidatı kesintisi dikkate alınmamıştır.

**Gelir Vergisi kesintisi %15 oranında uygulanmıştır.

**Zabıta ve itfaiye personelinin hizmet yılları itibariyle ulaşabileceği derece ve kademeler tahmini olarak alınmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.