logo yeni

calisanlar2 copy

BAKANLIK MÜŞAVİRLERİNİN MAAŞLARI VE EMEKLİLİK HAKLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

burokratİstisnai kadrolar arasında yer alan Bakanlık Müşavirliği, bazen doğrudan atamaların yapıldığı ve bazen de çeşitli sebeplerle görevden alınanların atandığı bir kadro unvanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda istisnai memurluklar arasında sayılmış olan Bakanlık Müşavirliğine atanmada, memuriyete ilişkin genel şartlar dışında sınav ve diğer atama şartları aranmamaktadır. Lise mezunu ya da yükseköğrenim mezunu olan bir kişi, daha önce hiç çalışmamış olsa bile, hiçbir sınava girmeden bu kadrolara atanabilmektedir. (Bakanlıkların özel düzenlemeleriyle, atamalarda ilave şartlar aranması da mümkündür)  

Özlük hakları

-Bakanlık Müşaviri kadrosu 1 inci derecededir.

-Ek göstergeleri 3600 olmakla birlikte, daha yüksek ek göstergeli kadrolarda görev yaptıktan sonra bu kadroya atanmış olanlar hakkında, daha önce yararlanmış oldukları ek göstergeler uygulanmaktadır.

-Makam tazminatı ve temsil/görev tazminatı yoktur. Ancak, daha önce yaptıkları görevler nedeniyle 2 yıl süreyle makam tazminatından yararlanmış olanlar hakkında, yararlandıkları en yüksek makam tazminatı göstergesi uygulanmaktadır. Öte yandan, bazı görevlerde 6 ay çalıştıktan sonra Bakanlık Müşavirliği kadrolarına atananlar hakkında ise, daha yüksek makam tazminatından yararlanma hakları yok ise, son yaptıkları görev unvanına göre belirlenmiş olan farklı makam tazminatı göstergeleri uygulanmaktadır.

-Aylık ücretlerinin belirlenmesinde 56.580 “ücret göstergesi” ile 30.000 “tazminat göstergesi” uygulanmaktadır.

Aylık ücretleri ile emeli ikramiyesi ve emekli aylıkları

2014 yılı belirlemelerine göre, Bakanlık Müşavirlerinin aylık ücreti ile emekli olmaları durumunda ellerine geçecek ikramiye ve aylık miktarı konusunda ilgi vermesi bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada, Bakanlık Müşaviri kadrolarında bulunanlardan sadece bazı ek gösterge ve makam tazminatlarından yararlanmakta olanlara ilişkin hesaplama yapılmıştır.

Derece Kademe

Ek Gösterge

Makam Tazminatı

Hizmet Yılı

Aylık Net Ücret

Emekli Aylığı

Emekli İkramiyesi

1/4

6400

7000

30

5.612 TL

4.558 TL

95.062 TL

1/4

3600

2000

30

5.691 TL

2.953 TL

77.622 TL

1/4

3600

0

30

5.691 TL

2.153 TL

77.622 TL

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından/ bekar ve çocuksuz Bakanlık Müşavirine göre değerlendirme yapılmıştır.NOT:

**Gelir Vergisi oranı aylık ücret için %15 olarak uygulanmıştır.

**Yabancı Dil Tazminatı ödemeleri dikkate alınmamıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.