logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI EMEKLİLERE MAAŞ ZAMMI YAPILACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli1Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklilerinin maaşlarının artırılmasına imkan veren düzenlemeyi de içeren Kanun Tasarısı Başbakan imzası ile Meclis Başkanlığına gönderildi.

Çeşitli kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören “Askerli Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin bir madde de yer alıyor.

Emekli Sandığı Kanununa göre, halen; Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya veya adi malûllük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmeyenlere, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL tutarında ayrıca ödeme yapılmaktadır.

Meclise gönderilen Kanun Tasarısında, bu ödemenin Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklilerine yapılmasının sağlanması da  amaçlanıyor.

Tasarının bu hükmünün aynı şekilde yasalaşması durumunda, emekli aylığı veya adi malullük aylığı ödemelerinde makam tazminatından yararlanmayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 TL tutarında ayrıca ödeme yapılması sağlanmış olacak.

Kanun Tasarısının ilgili maddesi

MADDE 7- 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 81 inci maddesinin birinci fıkrasına “dahil kadrolar” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar”  ibaresi eklenmiştir

Emekli Sandığı Kanununun mevcut düzenlemesi

Ek Madde 81-   Millî İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli aylığı veya veya adi malûllük aylığı ödenenlerden emekli aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay emekli aylıklarıyla birlikte 100 YTL tutarında ayrıca ödeme yapılır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.