logo yeni

calisanlar2 copy

DİL TAZMİNATININ 2014 YILI MİKTARLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

yabanci dil

Devlet memurlarına ve çeşitli personel kanunlarına göre görev yapan kamu görevlilerine, yabancı dil bilgi seviyelerine ve görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden yararlanma durumuna göre Yabancı Dil Tazminatı ödenebilmektedir.

Yabancı dil bilgi seviyesinin belirlenmesi

Yabancı Dil Tazminatı ödenmesinde esas alınan dil bilgi seviyesi, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarına göre belirlenmektedir.

YDS Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için (Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere) yılda iki kez; diğer diller için ise (Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde) yılda bir kez yapılmaktadır.

Adayların, bu sınavlarda alacakları puanlara göre yabancı dil bilgisi seviyeleri;

**90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesinde,

**80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesinde,

**70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,

**60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesinde,

**50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde

kabul edilmektedir.

Yabancı dil tazminatı

Yabancı dil seviye tespit sınavı sonucuna göre, her bir dil için;

-(A) düzeyinde başarılı olanlara 1500,

-(B) düzeyinde başarılı olanlara 600,

-(C) düzeyinde başarılı olanlara 300

gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarı geçmemek üzere belirlenecek miktarlarda aylık Yabancı Dil Tazminatı ödenebilmektedir.

Aynı dil için birden fazla sınava katılanlara ise, en yüksek seviye esas alınarak yabancı dil tazminatı ödenir

Bir sınav sonucuna dayanılarak 5 yıl süreyle yabancı dil tazminatı ödenmektedir. Bu sürenin bitiminden önce yeniden sınavla dil seviyesi belirlenmemiş olanların yabancı dil seviyeleri, 5 yılın sonunda bir alt düzeye inmiş sayılır ve (C) düzeyine göre tazminat alanların yabancı dil tazminatları ise kesilir.

Tazminat ödenen yabancı diller

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için tazminat ödenebilmektedir.

Ödenecek Yabancı Dil Tazminatı miktarı

Yürürlükte bulunan Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda, yabancı dil bilgi seviyelerine göre kamu personeli hakkında uygulanacak Yabancı Dil Tazminatı Gösterge rakamları belirlenmiştir.

Belirlenen gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarlar ise, ilgililere her ay aylıklarıyla birlikte Yabancı Dil Tazminatı olarak ödenmektedir. Bu tazminat miktarından sadece Damga Vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Yabancı Dil Tazminatı göstergeleri ve 2014 yılı net Tazminat miktarları

 

(A)DÜZEYİ

(96-100 puan)

NET TAZMİNAT               

(A)DÜZEYİ

(90-95 puan) NET TAZMİNAT

(B)DÜZEYİ   NET TAZMİNAT

(C)DÜZEYİ   NET TAZMİNAT

**Yabancı Dil Bilgisinden Yararlanılan Personel 

(bildiği her dil için)

(1200 gösterge)

91,70 TL

(900 gösterge)

68,77 TL

(600 gösterge)

45,85 TL

(300 gösterge)

22,92 TL

** Diğer Personel

(bildiği her dil için)

(750 gösterge)

57,31 TL

(750 gösterge)

57,31 TL

(500 gösterge)

38,21 TL

(250 gösterge)

19,10 TL

Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel

Personelin yabancı dil bilgisinden görevinde yararlanıp yararlanmadığı, kurum ita amirleri tarafından verilecek bir onayla belirlenir.

Ancak, hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, Daire Başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (TSK’da yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmen kadrosuna atanmış olanlar ile mütercim ve tercümanlar için ayrıca bir onay alınmasına gerek bulunmaksızın yabancı dil bilgisinden görevlerinde yararlanıldığı kabul edilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.