logo yeni

calisanlar2 copy

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ÖNÜMÜZDEKİ 2 YIL NE KADAR DEĞİŞECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maasEnflasyon artışından kaynaklanacak ilave maaş zamları ile asgari geçim indirimindeki artıştan kaynaklanacak farklar hariç tutulduğunda, kamu çalışanlarının 31 Aralık 2015 tarihine kadar alacakları aylık ücretlere ilişkin belirlemeler yapılmış durumda.

Kamu görevlileri hakkında 2014 ve 2015 yıllarında uygulanacak mali ve sosyal haklara ilişkin hususların yer aldığı Toplu Sözleşmeye göre; memur ve emekli aylıkları için 2014 yılı için brüt 175 TL taban aylık artışı, 2015 yılı için ise katsayılarda altışar aylık dönemler itibariyle %3 + %3 oranında artış yapılacak. Bu belirlemeler, en düşük memur maaşı ile en düşük emekli aylığı miktarlarının izleyen 2 yıl içerisinde hangi seviyelerde olacağı konusunda da bilgi veriyor. 

Kamu çalışanlarının mali ve özlük haklarına ilişkin düzenlemeler çerçevesinde, en düşük memur aylığı ve en düşük emekli aylığının mevcut hali ile 2015 yılı sonuna kadar ulaşacağı seviyeyi bir arada görebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.

En düşük memur maaşı

14 üncü derecenin 2 nci kademesinden göreve başlayan ve yardımcı hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev yapan ilköğretim(ortaokul) mezunu personel en düşük memur olarak değerlendirilmekle birlikte, personel alımlarında genellikle en az lise mezuniyeti şartı aranmaktadır.

Bu nedenle,  memurunyeri.com olarak aşağıdaki tabloda yer verdiğimiz en düşük memur maaş tutarı; lise mezunu olup, “hizmetli” kadrosunda 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinde görev yapan, bekar (ya da evli olup eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre hesaplanmıştır.

En düşük emekli maaşı

Devlet memurluğundan emekli olanlar hakkında (01.10.2008 tarihinden önce işe girenler) halen uygulanmakta olan düzenlemeye göre; bağlanacak emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylıklarının alt sınırı, 14 üncü derecesinin 2 nci kademesi üzerinden 30 fiili hizmet yılına göre hesaplanmaktadır.

Bu şekilde hesaplanan tutar, emeklilere yapılan ödemelerde en düşük aylık olarak esas alınmaktadır. Emekli aylıkları bu tutarın altında hesaplananların emekli aylıkları da bulunan en düşük emekli aylığı tutarında ödenmektedir.

Memur ve emeklilerinin en düşük maaş tutarı

EN DÜŞÜK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI (2013-2015)*

 

2013 Temmuz Aralık

2014 Ocak Aralık

2015 Ocak Temmuz

2015 Temmuz Aralık

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI**

1.644

1.771

1.822

1,874

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI***

1.163

1.308

1.348

1.388

*2013 yılsonu enflasyon oranı ile 2015 yılı Haziran ve Aralık sonu enflasyon rakamlarına göre, enflasyon farkı zammı yapılması durumunda, maaş rakamlarında da farklılık görülebilecektir.

**Asgari Geçim İndirimi olarak,  2013 yılında bekar ve çocuksuz personel için geçerli olan 73,40 TL uygulanmıştır.

***Emekli aylığının %4’ü oranındaki ek ödemeler hesaplamaya dahil edilmiştir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.