logo yeni

calisanlar2 copy

İL NÜFUS VE VATANDAŞLIK MÜDÜRÜNÜN EK ÖDEMESİ NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

adalet4Devlet memurlarına, kadro ve görev unvanlarına göre belirlenmiş ek ödeme oranlarının en yüksek Devlet memuru aylığına(ek gösterge dahil) uygulanması suretiyle bulunan tutarda ek ödeme yapılmaktadır.

Hangi unvan için hangi oranda ek ödeme yapılacağı, 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen I Sayılı Cetvelde belirlenmiştir. Bu Cetvelin “A- Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar” bölümünün (1) numaralı sırasının (g) bendinde yer alan “İl nüfus ve vatandaşlık müdürü,” için %170 oranında ek ödeme yapılması öngörülmüştü.

Açılan bir davada, “İl nüfus ve vatandaşlık müdürü” ek ödeme düzenlemesine ilişkin ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Kayseri 1. İdare Mahkemesi konuyu Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Anayasa Mahkemesinin dünkü toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, Kayseri İdare Mahkemesinin söz konusu başvurusunun da görüşüldüğü; 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki (I) Sayılı Cetvel’in “A-Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar” bölümünün (1) numaralı sırasının (g) bendinde yer alan “İl nüfus ve vatandaşlık müdürü,” ibaresinin, 666 sayılı KHK’nın dayanağı olan Yetki Kanununun kapsamında olmadığı gerekçesiyle iptaline karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, iptal kararının ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda herhangi bir bilgi yer almazken, iptal kararının Resmi Gazete’de yayımlanması sırasında Kararın yürürlük tarihi konusunda ileri bir tarih verileceğini düşünmekteyiz. Çünkü, iptal kararının yürürlüğe girmesinden önce “İl nüfus ve vatandaşlık müdürü” için ek ödeme konusunda yeni bir düzenleme yapılmaması halinde, bu  unvandaki personel için hak kaybı oluşacaktır.

İptal edilen düzenlemeye göre İl nüfus ve vatandaşlık müdürünün ek ödeme oranının %170 olması ve iptal kararı yürürlüğe girinceye kadar bu konuda yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda, söz konusu unvan için ek ödeme oranı olarak, Genel İdare Hizmetleri sınıfındaki diğer kadrolarda bulunan ve 1 inci dereceden aylık alanlar için belirlenen %110 oranının uygulanması gündeme gelebilecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.