logo yeni

calisanlar2 copy

ÇÖZÜMLEYİCİ VE PROGRAMCILARIN EK ÖDEME ORANLARI NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

programciÇözümleyici ve programcı unvanlı kadrolar Bakanlar Kurulu Kararı ile Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alınmış ve bu kadrolardaki personel hakkında uygulanacak zam ve tazminatlar konusu ise Toplu Sözleşme hükümleri ile çözüme kavuşturulmaya çalışılmıştı.

Ancak, Sitemize iletilen sorulardan, Teknik Hizmetler Sınıfına geçen çözümleyici ve programcı unvanlı personel hakkında uygulanacak “ek ödeme oranı” konusunda tereddüt yaşandığı görülmektedir.

Ek ödeme

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 9 uncu maddesi ile kamu personeline en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranlarında her ay ek ödeme yapılması öngörülmüştür. Ek ödemelerin hangi unvanda olanlara hangi oranda uygulanacağı ise KHK eki (I) sayılı Cetvelde düzenlenmiştir.

Çözümleyici ve programcıların ek ödemeleri hakkında yapacağımız değerlendirme açısından,  Ek Ödeme Oranları Cetvelinin sadece ilgili kısımlarına baktığımızda, karşımıza şu tablo çıkmaktadır:

(I) SAYILI CETVEL

EK ÖDEME ORANLARI

Kadro ve Görev Unvanı

Ek ödeme oranı % 

A

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa Göre Alanlar

 

1

Kadroları Genel İdare Hizmetleri Sınıfında yer alan personel ile Teknik Hizmetler … sınıflarında bulunan personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel;

 
 

k

Çözümleyici, programcı unvanlı kadrolarda bulunanlar

 

1

1-2 dereceden aylık alanlar

115

2

3-4 dereceden aylık alanlar

110

3

Diğer derecelerden aylık alanlar

100

2

Kadroları Teknik Hizmetler Sınıfında yer alan personel;

 
 

c

Ek ödeme oranları 1 nolu grupta düzenlenenler hariç, bu sınıfta yer alan (başmühendis, başmimar, mühendis, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matematikçi, istatistikçi ve astronom kadroları dışındaki)  diğer kadrolarda bulunanlardan; 

 

1

1-2 dereceden aylık alanlar

110

2

3-4 dereceden aylık alanlar

100

3

5-7 dereceden aylık alanlar

90

4

Diğer derecelerden aylık alanlar

85

Çözümleyici ve programcıların durumu

Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alınmadan önce, çözümleyici ve programcı kadrolarında bulunanlar hakkında, aylık aldıkları derecelere göre, Ek Ödeme Cetvelinin A/1/k bölümünde yer alan oranlar uygulanmaktaydı.

Söz konusu personel hakkında, Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamına alındıktan sonra da aynı ek ödeme oranlarının uygulanması gerekecektir.

Çünkü, çözümleyici ve programcıların GİH Sınıfında iken yararlandıkları ek ödemeler, aynı zamanda; “Teknik Hizmetler Sınıfında bulunan personelden ek ödeme oranları ilgili gruplarında düzenlenmeyen ve kadro unvanları bu bölümde yer alan personel” hakkında da uygulanan ek ödemelerdir.

Ek ödeme Cetvelinin “2- Kadroları Teknik Hizmetler Sınıfında yer alan personel” başlıklı bölümünde, Teknik Hizmetler Sınıfındaki hangi unvanlara hangi oranda ek ödeme yapılacağı belirtilmiş ve unvanları belirtilmeyenler hakkında uygulanacak ek ödeme oranları gösterilmiş olmakla birlikte, “Ek ödeme oranları 1 nolu grupta düzenlenenlere” ilişkin yeni bir ek ödeme oranı belirlenmemiştir.

Çözümleyici ve programcı unvanlarının 1 nolu grupta yer almaya devem etmesi ve bu unvanlardan TH Sınıfına ait ek ödeme bölümde söz edilmemesi nedeniyle, bu personelin ek ödemesi A/1/k bölümünde belirtilen oranlar üzerinden ödenecektir.

Çözümleyici ve programcılar hakkında uygulanacak ek ödeme oranları

Ek gösterge ödemeleri bakımından, programcı ve çözümleyici unvanlı kadrolarda görev yapan personel hakkında Teknik Hizmetler Sınıfına geçtikten sonra da aşağıdaki oranların uygulanması gerekecektir.

Aylık alınan dereceler

Ek ödeme oranı

* 1-2 dereceden aylık alanlar

115

* 3-4 dereceden aylık alanlar

110

* Diğer derecelerden aylık alanlar

100

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.