logo yeni

calisanlar2 copy

BU EŞİTSİZLİĞE NE ZAMAN SON VERİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

istisnaiÖzel yarışma sınavı ile uzman yardımcısı olarak girdikleri kurumda belli bir yetişme süresi sonunda uzman kadrolarına atanmış oldukları halde, tüm uzmanların ücretlerinin eşitlenmesine yönelik yapılan düzenlemeler sonrasında, birlikte görev yaptıkları uzman yardımcılarından bile daha az ücret alma durumunda kalan uzmanların yaşadıkları sıkıntı sürüyor.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı kurumlarında "Uzman" unvanlı kadrolarda görev yapan personel, ihdas edilen “Yüksek Kurum Uzmanı” kadrolarına atanmayarak kadroları şahsa bağlı hale getirilmişti. İlgili haberimiz için tıklayınız …

Yüksek Kurum Uzmanı kadro unvanına yüklenilen görevlerin, şahsa bağlı hale getirilen Uzman unvanlı personelin yürütmekte olduğu görev olmasına rağmen, mevcut Uzman unvanlı personel yeni ihdas edilen kadrolara atanmadı. Yapılan düzenlemeler sonrasında ise, "Uzman" ile “Yüksek Kurum Uzmanı” kadrolarında çalışacak olanlar arasında ücret ve diğer özlük hakları bakımından farklar oluştu. Kuruma yeni başlayan Yüksek Kurum Uzman Yardımcıları bile Uzman kadrolarında görev yapanlardan daha yüksek ücret almaya başladı. Ayrıntılar için tıklayınız …

Uzmanlardan sadece biri yüksek maaş alıyor

Kadrolarının şahsa bağlı hale getirilerek Yüksek Kurum Uzmanı kadrosuna tanınan haklardan yararlandırılmayan Uzman unvanlı personel tarafından açılan davalardan bir tanesinin kazanılması, Kurumda uzman unvanlı 1 personelin farklı ücret diğer Uzmanların ise farklı ücret almasına neden oldu.

Ankara 5. İdare Mahkemesinin söz konusu Kararında “… 664 sayılı KHK ile, KHK’dan önce istihdam edilen Uzmanlık statüsünün ortadan kaldırılmadığı ve kazanılmış statü haklarına dokunulmadığı, dolayısıyla da geçmişte bu statüde bulunan kişilerin, aynı kadro için getirilen ek gösterge ve diğer mali haklardan yararlandırılmamasının hakkaniyet ve eşitlik ilkesine aykırı olduğu” değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Söz konusu davayı açmış olan “Uzman”, verilen Karara istinaden "Yüksek Kurum Uzmanı" kadrosuna atanmamakla birlikte bu kadro için öngörülen mali haklardan yararlandırıldı.

Oluşan eşitsizlik giderilmedi

2013 yılı içerisinde, şahsa bağlı kadrolardaki bazı personelin durumunun düzeltilmesine; bazı kurumlardaki personelin özel sınavla kariyer mesleklere atanmasına; bazı personelin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çeşitli düzenlemeler (kanun veya yönetmeliklerle) yapılmasına rağmen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı kuruluşlarında Uzman kadrolarında görev yapan personelin sorununun çözümüne yönelik herhangi bir adım atılmadı.

Gelinen aşamada, konuya ilişkin düzenleme yapılmadığı takdirde,  söz konusu Kurumlarda “uzman”, “yüksek kurum uzmanı” ve “yüksek kurum uzman yardımcısı” unvanlarının mali haklarına ilişkin tablo 15 Ocak 2014 tarihinde şu şekilde olacak.

UNVAN

SAYI (kişi)

DERECE KADEME

HİZMET YILI

EK GÖST.

MAKAM TAZ.

GÖREV TAZ.

AYLIK NET ÜCRET (TL)**

Uzman*  (Dava kazanan)

 1

1/4

25

3600

2000

8000

4.828

Uzman* (Dava kaybeden)

 32

1/4

25

2200

0

0

2.481

Yüksek Kurum Uzmanı

 0

1/4

25

3600

2000

8000

4.828

Yüksek Kurum Uzman Yardımcısı

70

9/1

0

0

0

0

3.239

Not:

*Uzman unvanlı personelin derece ve kademeleri ile hizmet yılları, hesaplama açaısından varsayıma dayanmaktadır. 

**Hesaplama bekar ve çocuksuz personele göre yapılmış ve asgari geçim indirimi 78,91 TL olarak kullanılmıştır. 2013 yılsonu enflasyon farkı zammı yapılması durumunda ücretlerde farklılık olabilecektir.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.