logo yeni

calisanlar2 copy

UZMAN UNVANLI PERSONELİN ÖZEL HİZMET TAZMİNATI KONUSUNDAKİ TEREDDÜT

Aktif . Yayınlanma Ücret

para4Kamu kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfında “uzman” unvanlı kadrolarda görev yapan ve “kariyer uzman” olarak nitelendirilmeyen personel hakkında özel hizmet tazminatı ödemelerinde tereddüt yaşanabilmektedir.

Genellikle ilk dört dereceli uzman kadrosunda görev yapan ve özellikle de özelleştirme uygulamaları sonucu uzman kadrolarına atanmış personelin aylık ücret hesabında esas alınan özel hizmet tazminatı oranı konusunda yaşanan tereddütler, ilgili personelin mağduriyetine neden olmaktadır.

Uzmanların özel hizmet tazminatı düzenlemesi 

05.05.2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 17.04.2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (Yan Ödeme Kararnamesi) ile “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlar” hususu düzenlenmiştir.

Düzenleme eki II Sayılı Cetvel’in Özel Hizmet Tazminatı (A) Üst Yönetim ve Genel İdare Hizmetleri bölümünün;

**14 üncü grubunda: 1, 2 ve 3 üncü dereceli kadrolarda görev yapan “Yükseköğrenim mezunu Uzmanların” %75,

**15 inci grubunda: 4 üncü dereceli kadroda görev yapan “Yükseköğrenim mezunu Uzmanların" %68,

**16 ncı grubunda: 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarda görev yapan “Diğer Uzmanların" %60,

oranında özel hizmet tazminatı alacakları belirtilmiştir.

Öte yandan, II Sayılı Cetvel’in G/b/1 bölümünde, diğer derecelerdeki “Uzman” kadrolarında görev yapanlar için %50 oranında özel hizmet tazminatı öngörülmüştür.

İlk dört derecenin özel hizmet tazminatı

Yan ödeme Kararnamesinde, uzman kadrosunda görev yapan personele ödenecek özel hizmet tazminatı oranının belirlenmesinde, ilgililerin yükseköğrenim mezunu olması ve olmaması durumuna göre bir ayrıma gidilmiş olduğu görülmektedir. Bu düzenlemelere göre, “Uzman” unvanlı personele yapılacak Özel Hizmet Tazminatı ödemesinde;

-Yükseköğrenim mezunu olup 1,  2 ve 3 üncü dereceli Uzman kadrolarında görev yapanlara %75,

-Yükseköğrenim mezunu olup 4 üncü dereceli Uzman kadrosunda görev yapanlara %68,

-1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli Uzman kadrolarında olup 1 ve 2 nci sırada sayılanların dışında kalanlara %60,

-Yükseköğrenim mezunu olup olmadıklarına bakılmaksızın, diğer derecelerdeki Uzman kadrolarında görev yapanlara %50

oranının esas alınması gerekecektir.

“Diğer” uzman ifadesi

Yan ödeme Kararnamesinde, uzman kadrosunda görev yapan personelin özel hizmet tazminatı konusunda yer verilen “diğer” uzman ifadesinden, ilk dört dereceli uzman kadrolarında bulunup da yükseköğrenim mezunu olmayanlar anlaşılmaktadır.

Bu nedenle, yükseköğrenim mezunu olduğu halde, özellikle özelleştirme uygulamaları sonucunda kurumların uzman unvanlı kadrolarına atanan ve ilk dört dereceli kadrolarda görev yapan personelin “diğer” bölümünde değerlendirilerek haklarında %60 oranında özel hizmet tazminatı ödenmesi yoluna gidilmesinin uygun olmayacağını değerlendirmekteyiz.

Bu yazıya ait tüm haklar memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.