logo yeni

calisanlar2 copy

KADROLU VE TAŞERON PERSONEL ARASINDAKİ MAAŞ FARKI

Aktif . Yayınlanma Ücret

laboratuvar-teknikeriTaşeron çalışanlarının sorunlarını dile getiren İstanbul milletvekili Şafak PAVEY, kamu hastanelerinde aynı unvanı taşıyan kadrolu ve taşeron çalışanlar arasındaki büyük maaş farkına da değindiği yazılı soru önergesini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’ in yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına sundu.

Pavey’ in önergesinde yer verilen hususlar:

“Hükümetin 11 yıllık çalışma ve İşçi politikaları sonucu üçüncü dünya ülkelerinde bile rastlanmayan haksız ve eşitliksiz uygulama sonucu “taşeron çalışanlar” başlığı altında örgütsüz ve güvenliksiz devasa bir işçi kitlesi doğmuştur. Hatta bu utanç verici ve işçi haklarını tamamen ayaklar altına alan uygulama sonucu traji-komik bir adlandırmayla “taşeronun taşeronu “ sınıfı da doğmuştur.

Aşağıdaki sorularımın cevaplanması, toplumun çok büyük bir kısmının sorunlarının profilini çıkarmak açısından hayati önemdedir;

1- Ülkemizde sendikal haklara ve kadro haklarına sahip olarak çalışan işçi sayısı nedir?

2- Ülkemizde taşeron olarak çalışan işçi sayısı nedir?

3- Ülkemizde taşeronun taşeronu olarak çalışan işçi sayısı nedir?

4- Aynı işi yapan işçi kadrosunda çalışanlarla; taşeron kadroda çalışanlar arasındaki ortalama genel ücret farkı nedir?

Örneğin Kamu hastanesi kadrosunda çalışan Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri, 2000 TL maaş + 1000 TL döner sermaye = 3000 TL, almaktayken;

“Temizlik ve Haşere İlaçlama LTD. Şirketi’ne” bağlı olarak çalıştırılan Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri, 900 TL maaş + 0 TL döner sermaye = 900 TL., almaktalar.

Bu durum, hangi çalışma esasına, hangi iş yasasına ve hukuk ilkelere bağlıdır?

5-Kadrolu işçiler çalıştıkları kurumların servis araçlarına ücretsiz olarak binebilirken, taşeron çalışanlardan yol parası adı altında 90 liralık bir meblağ ücretlerinden kesilmekte midir?

5-Kadrolu işçilerin fazla çalışma ücret hakkı varken, aynı işi yapan taşeron ve taşeronun taşeronu işçiler ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar hiçbir ek ödeme alamamaktadırlar. Bu durum bakanlık müfettişlerince takip edilmekte midir?

6-Taşeronların yıllık izinleri kadrolu işçilerin üçte biri kadardır. Kaç sene çalışırlarsa çalışsınlar hiçbir ek hak kazanamamaktadırlar. Taşeronun taşeronu olan işçiler ise hiçbir yıllık izin hakkından yararlanmamaktadırlar. Bu durum Bakanlık müfettişlerince takip edilmekte midir?

7- Taşeron işçilerin ödemesi hiçbir zaman düzenli olarak yatırılmadığı gibi her zaman beklemedik kesintiler olmakta mıdır? Bu durum bakanlık müfettişlerince takip edilmekte midir?

8-TaŞeron çalışanların iş güvenceleri, sendikal üyelik hakları ve toplu sözleşme hakları yoktur. Bu durumda büyük mücadelelerle kazanılmış işçi haklarından nasıl yararlanmaları beklenmektedir?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.