logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK PERSONELİNE EK ÖDEME YERİNE NE ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

4b375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 666 sayılı KHK ile eklenen madde ile, kamu personeline ek ödeme yapılması hususu düzenlenmiş ve "ek ödeme" aylık ücretin unsurlarından biri haline gelmiştir.

Ek ödeme yapılmayan personel

Belirlenen ek ödemeler, aylık ücret dışında kendilerine başka adlar altında ödeme yapılan kamu personeline ödenmemektedir. Ek ödemeden yararlanmayan personel arasında, sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan bazı personel de bulunmaktadır.

Kendilerine ek ödeme yapılmayan sağlık personelinden bazıları 

**Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (laboratuvarlar hariç) ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun merkez teşkilatları dışında görev yapan ve döner sermaye ek ödemesinden yararlananlar.

**Döner sermayeden ek ödeme yapılan, tıp ve diş hekimliği fakülteleri ile sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde görevli öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve diğer öğretim elemanları ile 657 sayılı Kanuna tabi personel.

**Döner sermayeden ek ödeme yapılan Adli Tıp Kurumu personeli.

**Sağlık hizmetleri tazminatından yararlanan Türk Silahlı Kuvvetleri personeli.

**SGK’da sağlık harcamalarına esas olan fatura ve reçetelerin incelenmesi işlerinde ve Kurum sağlık kurullarında çalışan ve kendilerine ek ödeme yapılan  sağlık hizmetleri sınıfı personeli.

**Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında görev yapan ve ek ödemeden yararlanan tabipler.

Bu personele ek ödeme yerine yapılan ödemenin miktarı 

Ek ödemeden yararlanmayan sağlık hizmetleri sınıfı personeline çeşitli adlar altında ödenen diğer ödemelerin net tutarı, 375 sayılı KHK’da sağlık personelinin kadro ve görev unvanına göre belirlenmiş olan ek ödeme göstergelerine göre hesaplanacak net tutarlardan az olamaz.

Öte yandan, ek ödemeler maaşın bir unsuru gibi değerlendirildiğinden ve sağlık personeline ek ödeme yerine yapılan diğer ödemeler de bu çerçevede ele alındığından, unvanlar itibariyle yaptığımız maaş hesaplamalarına ilişkin rakamlara, bazı sağlık personelinden itiraz gelebilmektedir. Ancak, maaş hesaplamalarında, diğer personel için “ek ödeme” rakamları maaşa dahil edilirken, sağlık personeli için ise “ek ödeme yerine ödenen ve miktarı ek ödemeden düşük olmayan ödemeler”  ilgili unvan için öngörülen ek ödeme miktarında kullanılmaktadır.

Sağlık personeline yapılan ödemelerde esas alınan ek ödeme miktarları

(2013 ikinci 6 aylık döneminde ve 2014 yılında)

memurunyeri.com-saglik-ek-odeme-2014

(2013 yılsonu olası enflasyon farkından kaynaklı zam veya ilave bir maaş zammı yapılması durumunda, 2014 yılı için geçerli ek ödeme miktarlarında değişiklikler gösterebilecektir.)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.