logo yeni

calisanlar2 copy

666 SAYILI KHK İPTALİNİN MAAŞLARA NE ZAMAN YANSIYACAĞI SORULDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

adalet4666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin bazı hükümlerinin iptal edilmesi sonrasında, kamu çalışanlarının mali haklarının iade edilip edilmeyeceği konusu Meclis gündemine de taşındı.

İstanbul milletvekili Levent TÜZEL tarafından hazırlanan soru önergesinde 666 sayılı KHK nin bazı hükümlerinin iptali sonrasında oluşan durum ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, 11.10.2011 tarihli, 666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname’nin bir çok hükmü 27/12/2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

Özellikle iddia edildiğinin aksine ek ödemelerin eşitlenmesi adı altında çıkarılan kararname tam aksine alt kademedeki memurla üst kadro ve unvanlarda bulunan memur arasında; kararnameden sonra alınan memurlarla önceki memurlar arasında ücret uçurumunu artırdığı bilinmektedir.

Adliye, Maliye başta olmak üzere birçok kurumda fazla mesai ücretleri bu düzenlemeyle ödenmez haline getirilirken, bu kurumlarda fazla çalışmayı zorunlu kılan iş yükü ortadan kaldırılmamış, yeterli personel alınmadığı gibi esnek kuralsız angarya çalışma yaygınlaştırılmıştır. Birçok resmi işlemde zaman aşımı takibinde sorumlu olan bu kurum çalışanları yeterli personel olmadığı için zorunlu angarya çalışmaya mecbur kalmaktadırlar. Aksi takdirde tahsil edilemeyen zaman aşımı çalışanlara rücu edilmektedir.

Memurları daha çok fakirleştirmenin adımlarından olan 2011 Kasım kararnameleri sosyal güvenlik emekçileri ve Çalışma Bakanlığına bağlı birimlerde çalışan GİH sınıfı personelin ikramiyelerini yetkisiz bir şekilde kaldırırken, aynı kurumlarda çalışan Müfettişlere, bürokratlara ikramiye verilmeye devam edilmesi hangi eşitlikle açıklanabilir.

27/12/2012 tarihli Anaysa Mahkemesi kararı ile iptal edilen bu hükümler, önce ilgili Kurum ve Bakanlıklarca Anayasa mahkemesi kararının henüz yayınlanmadığı bahanesiyle gereği yapılmamış, çalışanların kazanılmış hakları yürütme tarafından gasp edilmeye devam olunmuştur. Nihayet 10 Ekim 2013 tarihi ve 28791 Sayılı Resmi Gazete yayınlanmıştır. Ancak ne Maliye, Adliye emekçisinin fazla mesai ücretleri ne de SGK, İŞKUR çalışanın ikramiyeleri ödenmiştir. Söz konusu kararnameyle hiçbir kurum kendi personeliyle ilgili yasal gerekleri dahi yerine getirememekte, Anayasa Mahkemesi kararı olmasına rağmen Maliye Bakanı’nın iki dudağı arasına takılmaktadır. Bu çerçevede;

1. Yürütme açısından Anayasa Mahkemesi kararı mı yoksa kararnameler mi daha geçerlidir?

2. Çalışma Bakanlığı’na bağlı SGK, İŞKUR çalışanlarının ikramiyeleri ne zaman ödenecektir?

3. Söz konusu Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması için ilgili kurum ve bakanlıklarda her hangi bir somut çalışma var mıdır?

4. 666 sayılı KHK’nin yarattığı eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için herhangi bir çalışma var mıdır?

5. Anayasa Mahkemesi Kararına göre 666 sayılı KHK’yi iptal etmeyi ve çalışanların gasp edilen haklarını geriye dönü olarak ödemeyi düşünüyor musunuz?

6. Kamu Görevlileri Toplu Sözleşme Kanununa göre Toplu Sözleşme masasında görüşülmesi gereken kamu çalışanlarının mali ve özlük hakları kararnamelerle düzenlemeye devam edilecek mi? Devam edilecek ise, Toplu Sözleşmenin ne manası kalmaktadır?”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.