logo yeni

calisanlar2 copy

2014 YILINDA ORTALAMA MEMUR MAAŞ ZAMMI %8,1 OLACAKMIŞ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas52013 yılında gerçekleştirilen Toplu Sözleşme ile kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine brüt 175 TL zam yapılmasının oluşturduğu mağduriyetlerin nasıl giderileceğine ilişkin bir soru önergesine Maliye Bakanlığı tarafından verilen cevapta, 2014 yılında ortalama memur maaşının %8,1 oranında artacağı belirtildi.

MHP Ankara Milletvekili Zuhal TOPÇU, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından cevaplandırılmak üzere soru önergesi vermiş ve 2014 yılı maaş zammının 175 TL yerine %4+%4 şeklinde olmasının bütçeye olan etkileri ile maaş zammı nedeniyle oluşan mağduriyetlerin nasıl giderileceği sorulmuştu.

Soru önergesine Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK imzasını taşıyan yazı ile verilen cevapta özetle şu bilgiler yer aldı:

2014 yılı için yapılan artışlar

"Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına yönelik olarak 2013 yılında gerçekleştirilen “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme” uyarınca 2014 yılında;

1- Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde brüt 175 TL seyyanen artış yapılacaktır.

2- Öğretmenlerin eğitim ve öğretim tazminatlarında 2014 yılı Ocak ayında 75 TL, Temmuz ayında da 75 TL olmak üzere toplam 150 TL artış yapılacaktır.

3- Kamuda 4/C statüsünde çalışan geçici personelin ücretlerinde 2014 yılı Ocak ayından itibaren brüt 350 TL artış yapılacaktır. Ayrıca, söz konusu personele aile yardımı ödeneğinden memurlar gibi yararlanma imkanı tanınmıştır. Bu kapsamda, 4/C statüsünde çalışan geçici personelin çalışmayan eşi için net 164 TL, her bir çocuk için ise 19 TL (0-6 yaş

grubu için 38 TL) aile yardımı ödeneği ödenecektir.

4- 2013 yılı ikinci yarı TUFE oranının %3’ü aşması halinde tüm kamu görevlilerine 2014 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere ayrıca enflasyon zammı verilecektir.

5- Ayrıca, hizmet kolları bazında kamu görevlilerine birçok mali ve sosyal hak öngörülmüş ve halen kamu görevlilerine ödenmekte olan bazı ödemelerde artışlar da sağlanmıştır.

Merkezi yönetim bütçesi kapsamında yer alan kamu görevlileri için söz konusu düzenlemelerin 2014 yılı merkezi yönetim bütçesine olan ilave maliyeti yaklaşık 8,5 milyar TL’dir."

Ortalama memur maaşı %8,1 artacak

“Kamu görevlilerin mali ve sosyal haklarında yapılan bu artışlar sonucunda 2014 yılında aile yardımı ödeneği hariç ortalama memur maaşında %8,1 oranında, en düşük memur maaşında ise %7,9 oranında artış gerçekleşmiş olacaktır.”

2002-2013 yılları arasındaki maaş artışı

“2002 Aralık- 2013 Ekim döneminde ise aile yardımı ödeneği hariç en düşük memur maaşı %345,3 oranında artarak 1.629 TL’ye, ortalama Devlet memuru maaşı ise %267,6 oranında artarak 2.087’ye yükselmiştir. Aynı dönemde TÜFE artışı ise %159,1 oranında gerçekleşmiştir. Bu artışlar karşılaştırıldığında kamu görevlilerinin aylıklarındaki artışların enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleştiği görülmektedir.”

Sitemiz haberlerdeki rakamlar

2014 yılı maaş zammı konusunda Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada belirtilen rakamlar bu şekilde iken, konuya ilişkin olarak Sitemiz haberlerinde farklı rakamlar çıkıyor;

-Taban aylık artışının 2014 yılında hangi memura ne kadar artış getireceğine ilişkin haberimiz için tıklayınız...

-En düşük memur maaşına ilişkin rakamların yer aldığı haberimiz için tıklayınız...

-Mali ve sosyal unsurların önümüzdeki yıl ne kadar değişeceğine ilişkin haberimiz için tıklayınız...

-Son 10 yılda memur maaşları gerçekten artıp artmadığına ilişkin haberimiz için tıklayınız...

-4/C personele yapılan zam oranı konusundaki haberimiz için tıklayınız... 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.