logo yeni

calisanlar2 copy

ŞEF UNVANLI PERSONEL BU HABERE ÜZÜLECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

sefÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, kamu kurum ve kuruluşlarında “Şef” unvanlı kadrolarda görev yapan personelin özlük haklarına ilişkin yapılan açıklamada, şeflerin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik herhangi bir çalışmanın bulunmadığı da belirtildi.

Bir soru önergesinin cevaplandırılması amacıyla hazırlanan ve Bakan Faruk ÇELİK imzasını taşıyan yazıda, Şef unvanlı personelin; sayısına, maaşlarına, diğer bazı personele göre durumuna ve özlük haklarına ilişkin bilgilere de yer verildi.

Açıklamada yer alan hususları memurunyeri.com olarak şu başlıklar altında topladık:

Şef sayısı

“Kamu kurum ve kuruluşlarında Temmuz 2013 tarihi itibarıyla “şef” unvanlı kadroda istihdam edilen toplam memur sayısı 21.372 kişidir.”

Maaşları

“Kamu kurum ve kuruluşlarında 1. Derecenin 4. Kademesinde bulunan “şube müdürü”, “şef’, “VHKİ” kadrosunda çalışanların maaşları sırasıyla 3.190, 2.239 ve 2.170 TL olup kamuda çalışan Şeflerin maaşlarının iyileştirilmesine yönelik hâlihazırda yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.”

Diğer bazı kurumlardaki şeflerin durumu

“Adalet Bakanlığında çalışan şefler ile diğer kurumlarda çalışan şeflerin tazminatları arasında farklılık bulunmaktadır, Yüksek mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları, adli, idari ve askeri yargıda görevli şefler için belirlenen tazminat oranı %110 iken, diğer kurum ve kuruluşlarda çalışan şeflerin tazminat oranı ise %60 olarak belirlenmiştir.”

Şef maaşı kurumlara göre değişiyor başlıklı Sitemiz haberi için tıklayınız...

Görevde yükselme koşulları

“Devlet Personel Başkanlığınca halen çalışmaları sürdürülen “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı”nda, alt görevlerde bulunma şartının kaldırılmasına yönelik herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Ayrıca, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelik”in “Kapsam” başlıklı 2’nci maddesinin ikinci fıkrasında kapsam dışındaki görevler sayı1mış; ayrıca şube müdüründen daha üst düzeydeki görevlerin de kapsam dışında bulunduğu belirtilmiştir. Yönetmeliğin ek 1’inci maddesinde, “Kurumlar aynı unvana veya bu unvanın bulunduğu aynı alt gruptaki diğer unvanlara veya daha alt unvanlara naklen atama yapabilir.” hükmü bulunmaktadır.

Böylece, yönetmelik kapsamı dışında tutulan görevler ile üst görevlerden yönetmelik kapsamında bulunan görevlere genel hükümlere göre atama yapılabilmektedir. Ancak, bu şekilde yapılacak atamalarda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68’inci maddesinin (B) bendinde yer alan şartların yanı sıra, atanılacak görev için mevzuatla aranan öğrenim ve hizmetin yerine getirilebilmesi için gerekli sertifika, ehliyet, yabancı dil gibi şartların da sağlanması gerekmektedir.”

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.