logo yeni

calisanlar2 copy

MAAŞLARA 2013’DE ÖNGÖRÜLENİN ÜZERİNDE ZAM YAPILMIŞ!

Aktif . Yayınlanma Ücret


maasunusrlari2014 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı Eki Programda, 2013 memur maaş zamlarının öngörülenin üzerinde olduğu ifadesi de yer aldı.

Resmi Gazete’nin dünkü Mükerrer sayısında yayımlanan Programda, kamu çalışanlarının istihdamına, ücret ve kayıt sitemine ilişkin bilgilere de yer verildi. Programda yer alan ve kamu personeliyle doğrudan ilgili olan hususlardan memurunyeri.com olarak dikkatimizi çekenler şöyle:

2013 yılı maaş zamları

2013 yılı sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderlerinin, başlangıç ödeneğinin 935 milyon TL altında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bu gelişmede, asgari ücret artış oranının ve memur maaş zamlarının öngörülenin üzerinde olması ile aktif sigortalı sayısındaki artışın etkisi bulunmaktadır.

İşçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıkları, 2013 yılı Ocak ayında yüzde 4,14, Temmuz ayında ise yüzde 4 oranında artırılmıştır. Memur emekli aylıkları ise, 2013 yılı Ocak ayında yüzde 3,14, Temmuz ayında ise yüzde 4 oranında artırılmıştır.

2014 yılı maaş zamları

14/08/2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kamu görevlileri ile yapılan toplu sözleşme hükümlerine göre memur maaşlarının 2014 yılı Ocak ayında brüt 175 TL, 2015 yılının Ocak ve Temmuz aylarında ise yüzde 3 oranında artırılması, ayrıca oluşması halinde enflasyon farkı ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Memur emekli aylıklarının artışında mevcut mevzuat hükümleri gereği memur maaşlarındaki artışlar dikkate alınacaktır.

Engelli istihdamı

2013 yılı Haziran ayı itibarıyla kamuda çalışan engelli memur sayısı 32.021 olup açık kontenjan sayısı 23.545’tir. Bununla birlikte, engellilerin merkezi sınavla devlet memurluğuna alınması amacıyla 2012 yılında ilk defa Özürlü Memur Seçme Sınavı yapılmış olup sınav ve kura sonuçlarına göre yerleştirmeler yapılmaktadır.

2013 yılında öngörülen 6.121 kadroya karşılık kamuda işe yerleştirilen engelli sayısı Eylül ayı itibarıyla 5.926 olarak gerçekleşmiştir.

Kamuda istihdam edilen personel

Kamuda istihdam edilen personelin sayısı 2013 yılı Haziran ayı itibarıyla 3.229.285 olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu personelin yüzde 79’u kadrolu, yüzde 6’sı sözleşmeli ve yüzde 15’i ise işçi ve diğer personelden oluşmaktadır.

02/08/2013 tarihli yürürlüğe giren 6495 sayılı Kanunla yaklaşık 100 bin sözleşmeli personele devlet memuru kadrolarına atanma hakkı getirilmiştir.

Kamu personeli kayıt sistemi

Kamu personeli kayıt sisteminin tek bir veri tabanında toplanması amacına yönelik PER-NET projesinin altyapı çalışmaları Devlet Personel Başkanlığınca tamamlanmış olup uygulama veri girişine henüz açılmamıştır.

Ancak kamuda çalışanlara ilişkin kadro bilgileri, yurtdışı eğitime gönderilenlere ilişkin bilgiler, engelli istihdamına dair veriler gibi projeye bağlı uygulamalar farklı sistemler üzerinden kullanıma açılmıştır. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.