logo yeni

calisanlar2 copy

KIDEM AYLIĞI VE KAMU PERSONELİNE ETKİLERİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

kidemKamu çalışanlarının bazılarının aylık ücretleri, personelin hizmet yılındaki ve aylık katsayısındaki artışa bağlı olarak artış göstermekte olan kıdem aylığının da dahil edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır. Kıdem aylığındaki artış ise, aylık ücret ile emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde artışa sebep olmaktadır.

Kıdem aylığı nedir?

Kamu personelinin bazılarının kazanılmış hak aylık derecelerinin tespitinde göz önünde bulundurulan hizmet süreleri esas alınarak, belli bir gösterge rakamının her bir hizmet yılı için aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak toplam rakama kıdem aylığı denilmektedir.

Kıdem aylığından kimler yararlanır?

Aylıklarını;

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununa,

-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa,

-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa,

-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanununa,

-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa,

-2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununa

göre almakta olan personelin aylık ücretlerinin hesabına kıdem aylığı da dahil edilmektedir.

Kaç yıla kadar olan hizmetler kıdem aylığında değerlendirilir?

Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecelerinin tespitinde esas alınabilecek hizmetlerin sadece 25 yıla kadar olanı kıdem aylığı hesabına dahil edilir. 

25 yılı aşan süreler kıdem aylığında değerlendirilmez.

Kıdem aylığı göstergesi

27.06.1989 tarih ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede kıdem aylığı gösterge rakamı “15” olarak belirlenmiş ve bu göstergeyi üç katına kadar artırma konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir. "15” gösterge rakamı, Bakanlar Kurulunun 08.11.1994 tarih ve 94/6302 sayılı Kararıyla 01.01.1995 tarihinden geçerli olmak üzere “20”ye yükseltilmiştir.

Kıdem aylığı nasıl hesaplanır?

Kıdem Aylığı miktarı (brüt) = Kazanılmış hak aylığında değerlendirilen hizmet süreleri X 20 X Aylık Katsayısı

Kıdem aylığından kesinti yapılır mı?

Kıdem aylığına hak kazanılmasında ve ödenmesinde aylıklarla ilgili hükümler uygulanmakta olup, bu aylıktan; Gelir Vergisi, Damga Vergisi ve emekli (sosyal güvenlik) kesintileri yapılmaktadır.

Kıdem yılı artışının maddi getirisi ne kadardır?

Kıdem yılı artışı kıdem aylığını ve dolayısıyla, aylık ücreti, emekli aylığını ve emekli ikramiyesi miktarında da değişikliğe sebep olmaktadır.

Kıdemdeki 1 yıllık artış aylık ücrette net 1,09 TL artış yaratırken, emekli ikramiyesinde 38,40 TL artışa sebep olmaktadır.  En fazla 25 yıllık kıdemin hesaplamaya katılması nedeniyle, işe yeni başlamış bir memur ile memuriyette 25 yılını tamamlamış memur arasında kıdem aylığından kaynaklı olarak 27,13 TL  maaş farkı olacaktır.

Memurun kazanılmış hak aylığında değerlendirilen hizmet sürelerindeki artışın kıdem aylığını ve dolayısıyla aylık ücret ile emekli aylığı ve ikramiyesini nasıl etkileyeceğini görebilmek bakımından memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada şu sonuçlara ulaşılmıştır. (2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli aylık katsayısı kullanılmıştır.)

Kıdem yılı artışının aylık ve emekliliğe etkisi

KIDEM  YILI

AYLIK ÜCRETE ETKİSİ

EMEKLİ AYLIĞINA ETKİSİ

EMEKLİ İKRAMİYESİNE ETKİSİ

Kıdemin 1 yıl artmasının memur ve diğer personele etkisi 

1,09

1,20

38,40

Toplam 25 yıllık kıdemin memur ve diğer personele etkisi

27,13

29,95

959,89

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.