logo yeni

calisanlar2 copy

2022 AYLIĞI ALANLAR GEÇİM SIKINTISINA DEVAM EDECEKLER

Aktif . Yayınlanma Ücret

engelli62022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan yaşlı ve engelli maaşını almakta olan vatandaşların ciddi bir geçim sıkıntısı içinde oldukları, bu aylıklarda bir artış yapılıp yapılmayacağı, 3 ayda bir ödenen aylıkların ayda bir ödenip ödenemeyeceği ve aylıkları kesilen vatandaşların durumu bir soru önergesiyle Mersin milletvekili Ali ÖZ tarafından Bakan Fatma ŞAHİN’e sorulmuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından konuyla ilgili olarak gelen cevaplar 2022 sayılı Kanun uyarınca maaş ve aylık alan vatandaşlarımızı tatmin edecek gibi görünmüyor. Bakanlıktan konuya ilişkin olarak verilen cevaplar:

SORU : Bu kanun ile maaş alan yaşlı ve özürlülerin maaşlarında, bir artış planlıyor musunuz?

CEVAP : 2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıkların ödeme tutarları söz konusu Kanun’da belirtildiği gibi ilgili yılın merkezi yönetim bütçe kanununda ifade edilen gösterge rakamının Devlet memurlarının aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı ile belirlenmektedir.

Aylıkların yükseltilmesi ile ilgili olarak öncelikle memur maaş katsayısındaki artışlar aynen yaşlı ve engelli aylıklarına da yansıtılmaktadır. Diğer taraftan gösterge rakamları ise merkezi yönetim bütçe kanununda K cetvelinde belirlenmekte olup bütçe görüşmelerinde değerlendirilebilmektedir.

SORU : Maaşların üç ayda bir yerine, her ay verilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

CEVAP : 1976 yılından beri 2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan aylıklara ilişkin ödemeler üç ayda bir yapılmakla birlikte 25.01 .2013 tarih ve 28539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrası ile aylıkların ödeme gün ve dönemlerinin Bakanlığımız tarafından belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Diğer taraftan, vatandaşların yaşlı ve engelli aylıklarının ayda bir ödenmesinin gerek aylık sahibine gerekse bürokrasiye getireceği ek maliyet göz önünde bulundurulduğunda aylıkların üç ayda bir ödenmesinin yerinde olacağı düşünülmektedir.

SORU : Son bir yıl içinde özürlü maaşı kesilen vatandaşımız var mıdır? Özellikle Bakanlığınıza bağlı konutlara yerleştirilerek maaşı kesilen vatandaş sayısı kaçtır?

CEVAP : 25.01.2013 tarih ve 28539 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmeliğin 11 inci maddesinde 2022 sayılı Kanun uyarınca bağlanan yaşlı ve engelli aylıklarının durdurulma ve kesilme nedenleri sayılmış olup engelli aylığı almakta iken bu nedenlerin ortaya çıkması halinde aylıklar kesilmektedir.

Bununla birlikte aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendinde kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dâhil olmak üzere sürekli bakımı yapılan veya yaptırılanların 2022 sayılı Kanunla aylıklarından faydalanamayacağı hüküm altına alınmıştır. Bu hükme istinaden de söz konusu kişilerin yaşlı ve engelli aylıkları kesilmektedir. Kurumsal Bakımda olmaları nedeniyle 2022 aylığı kesilenlerin sayısı 7.530’dur.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.