logo yeni

calisanlar2 copy

MÜSTEŞAR İLE HİZMETLİNİN AYLIKLARI ARASINDAKİ FARK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas9Bakanlıklarda en üst düzey memur konumunda olan Müsteşarlar ile en alt düzeyde bulunan unvanlar arasında yer alan Hizmetli kadrosunda görev yapan personel arasında, ücret ve mali haklara ilişkin belirlemelerden kaynaklı mevcut farklar, bu memurların aylık ücretlerinin yanı sıra emekli aylık ve ikramiyelerine de yansımaktadır.

Müsteşar bakanlık teşkilatı içerisinde, memurlar arasında hiyerarşik olarak en üstte bulunmaktadır. Ek göstergesi 8.000 olan Müsteşar unvanlı personelin, makam tazminatı göstergesi 10.000 ve temsil tazminatı göstergesi de 19.000 olarak belirlenmiş olup, aylıkları da ücret ve tazminat göstergesine göre ödenmektedir.

Memurlar arasında en alt düzeydeki unvanlar arasında yer alan Hizmetli unvanlı perlersonel hakkında ise ek gösterge, makam tazminatı, temsil ya da görev tazminatı gibi belirlemeler söz konusu olmadığı gibi, aylıkları da; aylık, taban aylığı, kıdem aylığı, ek ödeme, zam ve tazminatlarına göre ödenmektedir.

Bakanlıkta “Müsteşar” unvanlı personel ile “Hizmetli” unvanlı personelin sahip oldukları özlük hakları arasındaki farkın, bu iki unvandaki personelin aylık ücret, emekli aylığı ve emekli ikramiyelerine nasıl yansıdığını görmek amacıyla memurunyeri.com olarak yaptığımız karşılaştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. (İki unvandaki personelin de 4 yıllık fakülte mezunu olduğu, memuriyet hizmetlerinin 30 yıl olduğu ve kazanılmış hak aylık seviyelerinin 1/4 olduğu varsayılmıştır.)

MÜSTEŞAR VE HİZMELİNİN EMEKLİ AYLIĞI VE İKRAMİYESİ İLE ÜCRET KARŞILAŞTIRMASI 

UNVANI

DERECE KADEME

HİZMET YILI

AYLIK ÜCRET

EMEKLİ AYLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ

Müsteşar

1/4

30

7.887.-TL

5.024.-TL

97.633.-TL

Hizmetli

1/4

30

1.856.-TL

1.225.-TL

44.187.-TL

Fark

6.031.-TL

3.799.-TL

53.446.-TL

Müsteşar, hizmetliden kaç kat fazla alıyor?

4,25 kat

4,10 kat

2,21 kat

NOT:

Hesaplamada;

**2013 yılı ikinci altı ayı için geçerli olan katsayılar kullanılmıştır.

**Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.