logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK MESLEK LİSESİ ÖĞRETMENLERİNİN İLAVE TAZMİNAT SORUNU

Aktif . Yayınlanma Ücret

saglik-meslek-lisesiSağlık/Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmenlerinin ilave eğitim öğretim tazminatı konusu Meclis gündemine taşındı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarından, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar eki (V) sayılı cetvelde belirtilenlerde "atölye", "laboratuvar" veya "meslek dersleri" öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre (III) sayılı cetvelde belirlenmiş oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ödenmektedir.

Sağlık meslek liseleri,  İlave Eğitim-Öğretim Tazminatı Ödenecek Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları arasında sayılmalarına rağmen, ilave eğitim öğretim tazminatı cetvelinde sağlık meslek lisesi öğretmenlerinin branşlarından söz edilmemiş olması nedeniyle, söz konusu öğretmenler bu tazminattan yararlanamamaktadırlar. 

Sağlık meslek lisesi branş öğretmenlerinin ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanamaması konusu Milletvekili Sakine ÖZ tarafından soru önergesi yolu ile Meclis gündemine getirildi.

Verdiği soru önergesinde, “sağlık alanı öğretmenleri”nin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “laboratuvar ve atölye öğretmenleri” kapsamında değerlendirilmesine ve 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate kadar ek ders okutabileceklerinin karar bağlanmasına rağmen,  söz konusu öğretmenlerin branşlarının  Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar eki cetvellerde yer almaması nedeniyle  “ilave eğitim öğretim” tazminatından yararlanamadıklarını ifade eden Milletvekili ÖZ,  Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın konuya ilişkin şu sorulara cevap vermesini istedi:

1-Sağlık Meslek dersleri öğretmenleri “ilave eğitim öğretim tazminatı”ndan faydalanabilmek için gerekli şartları taşımalarına karşın bu hak kendilerine neden tanınmamaktadır?

2-Bakanlar Kurulunun 2006 yılındaki Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararının “III” sayılı cetvel kısmında yer alan “Eğitim Öğretim Tazminatı” bölümünde gerekli güncel düzenlemelerin yapılarak yeni oluşturulan öğretmenlik dallarının (atölye ve laboratuvar öğretmenliği) bu cetvele eklenmesi hususunda hakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.