logo yeni

calisanlar2 copy

İCAP NÖBETİ VE NÖBET ÜCRETİ KİME NE KADAR ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

icap-nobetiGörevleri gereği nöbet ya da icap nöbeti tutan memur ve sözleşmeli personele, tuttukları nöbetlerin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısımları için ücret ödenebilmektedir.

Sağlık kurumlarında görev yapan personele, tuttukları nöbet ve icap nöbeti karşılığında izin verilmekte ya da ücret ödenmektedir. Saat başına ödenecek nöbet ve icap nöbeti ücreti miktarları, memur aylık maaş katsayısındaki artış oranında artmaktadır.

2014 yılında aylık katsayısında değişiklik olmayacağından (2013 yılsonu enflasyon farkı olması halinde katsayıda yapılacak artış ihtimali hariç), halen geçerli olan nöbet ve icap nöbeti ücretleri 2014 yılında da aynı miktarda ödenecek.

Nöbet ve icap nöbeti ücreti kimlere ödenir?

Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere), 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olan gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu hesaplanacak tutarda nöbet ücreti ödenir.

Bu personelin, icap etmesi halinde nöbete çağrılmak üzere kurumu dışında göreve gelmeye hazır beklemek suretiyle nöbet tutması (icap nöbeti) halinde, bu şekilde tuttukları nöbet karşılığında izin kullandırılmayan memur ve sözleşmeli personele, her bir icap nöbeti saati için (icap nöbeti süresi kesintisiz 12 saatten az olmamak üzere) nöbet saati ücretinin yüzde 40'ı tutarında icap nöbeti ücreti ödenir.

Nöbet ve icap nöbeti ücreti miktarları (2013 yılı ikinci 6 aylık döneminde)

memurunyeri.com-icap-nobeti-ucretleri

Nöbet ve icap nöbeti ücreti ödemesinde sınır var mıdır?

*Bir ay içerisinde tutulan nöbetlerin en fazla 130 saati için ücret ödenir.

*Bir ay içerisinde tutulan icap nöbetlerinin en fazla 120 saati için ücret ödenir.

Nöbet ve icap nöbeti ücretlerinden yapılan kesintiler

Nöbet ve icap nöbeti ücretleri, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.