logo yeni

calisanlar2 copy

ÇOCUK YARDIMI HANGİ HALLERDE KESİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

cocukKamu çalışanlarının bazılarına, çocukları nedeniyle aile yardımı yapılmaktadır. Ancak bu yardım, belli koşulların varlığına bağlı olarak ve belli bir süre ile ödenmektedir. Bu yardımın 4/C personeline de yapılması konusunda, Toplu Sözleşmeye konulan hükme istinaden 2014 ve 2015 yıllarında bu personele de çocuk yardımı ödenebilecek.

Memurlara çocukları nedeniyle aile yardımı ödeneği, beyanları üzerine ve beyan tarihini izleyen aybaşından geçerli olarak her ay aylıklarıyla birlikte ödenmekte ve bu yardımın artık yapılmamasına ilişkin beyanları üzerine de izleyen aybaşından geçerli olarak ödemeler kesilmektedir.

Çocuk yardımının kesileceği haller

Memurlara, çocukları nedeniyle ödenen aile yardımı ödeneği;

-Çocuğun evlenmesi halinde,

-Erkek çocuğun 25 yaşını doldurması halinde (çalışamayacak derecede malûllükleri resmi sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler için yaş sınırı yok),

-Çocuğun kendi hesabına ticaret yapmaya veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması halinde,

-Boşanma veya ayrılık durumunda mahkeme tarafından çocuğun verildiği tarafın çocuk yardımı almıyor olması nedeniyle memur olan diğer tarafa talebi üzerine ödenen çocuk yardımı, çocuğun verildiği tarafın bu yardımı almak istemesi halinde,

-Çocuğun ölmesi halinde

izleyen aybaşından itibaren kesilir.

Yardımın kesilmesini gerektiren hallerin gerçekleştiği tarihi izleyen aybaşından itibaren ödenmeye devam edilmiş yardımların olması halinde, durumun öğrenilmesi üzerine fazla yapılan ödemeler kurumlar tarafından geri alınır.

Çocuk yardımının kesilmesini gerektirmeyen bazı durumlar 

**Memura ödenen çocuk yardımları, öğrenim yapan çocukların tatil devrelerindeki çalışmaları nedeniyle kesilmez.

**Eşi ölen memurun çocuklarına yetim aylığı bağlanmış olması, memurun çocuğu için almakta olduğu aile yardımının kesilmesini gerektirmez.

**Devlet tarafından okutulan ve eğitim bursu alan çocukları için memurlara halen 2012/1 numaralı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararına istinaden ödenmekte olan çocuk yardımı, 2014 ve 2015 yıllarında da Toplu Sözleşme hükümleri gereğince ödenecek.

Ödemelerde çocuk sayısı sınırı var mıdır?

Çocuk için yapılan aile yardımı ödemelerinde, çocuk sayısı konusunda herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Bu yardımdan yararlanma şartlarına sahip tüm çocuklar için aile yardımı ödenir.

Çocuklardan 72 ay ve daha küçük olanlar için, aile yardımı ödeneği 2 kat olarak ödenir. Bu şekilde yapılacak ödemede de çocuk sayısı sınırlaması söz konusu değildir.

Çocuk yardımının miktarı?

2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli olan aylık katsayısına göre;

**72 ay ve daha küçük her çocuk için: 38,40 TL

**72 aydan büyük her çocuk için: 19,20 TL

çocuk yardımı yapılmaktadır. 2013 yılsonunda enflasyon farkı zammı söz konusu olmaması durumunda, 2014 yılı sonuna kadar her ay yukarıda belirtilen tutarlarda çocuk yardımı alınıyor olacak.

Lütfen konuyla ilgili sorularınızı forumda sorunuz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.