logo yeni

calisanlar2 copy

EK DERS ÖDEMESİNE ADİL AYAR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemesiyle, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında boş bulunan okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlerinde, vekaleten atanma için gerekli şartları taşımadıkları halde görevlendirilenlere ek ders ücreti ödenmesinin önüne geçildi.

Düzenlemeye göre;

-Boş olan görevlere sadece vekaleten atananlara ek ders ücreti ödenecek, vekaleten atama yapılmadan bu unvanlarda görevlendirilenlere ise ek ders ücreti ödenmeyecektir.

-Ek ders ücretinin ödenebilmesi için, vekaleten atananların asaleten atamada aranan tüm şartları taşıması ve sınav şartı öngörülen kadrolar için bu sınavlara girebilme hakkını elde etmiş olması gerekmektedir. Ayrıca, bu koşulları taşıyanların vekaleten atamasının asaleten atama yetkisi bulunan amir tarafından yapılmış olması da şarttır.

-Usulüne uygun olarak vekaleten atananlara, vekaletleri süresince yalnızca vekalet ettikleri göreve ilişkin ek ders ücreti ödenebilecek ve bu ücret ödemesi vekalet görevinde bulunulan örgün ve yaygın eğitim kurumunca yapılacaktır.

Bu düzenleme sayesinde, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında boş bulunan okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlerini gerekli şartları taşımayanların yürütmesinin önüne kısmen geçilmiş olacak ve bu durum eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin motivasyonunu da olumlu etkileyecektir.  

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 22 nci maddesine, 10.09. 2012 tarih ve 28407 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karar ile, "(2) Boş bulunan örgün ve yaygın eğitim kurumu yöneticiliklerine (okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı), sınav şartı öngörülenler için (bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dâhil) asaleten atanmada aranan tüm şartları bir arada taşıyanlardan asılı atamaya yetkili amir tarafından vekâleten atananlara, vekâletleri süresince yalnızca vekâlet edilen göreve ilişkin ek ders ücreti, vekâlet görevinde bulunulan örgün ve yaygın eğitim kurumunca ödenir." fıkrası eklenmiş ve bu düzenlemenin 15.01.2012 tarihinden geçerli olduğu belirtilmiştir.

logo

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.