logo yeni

calisanlar2 copy

ÖNLİSANS MEZUNU İKEN LİSANS TAMAMLAYANLARIN MAAŞI DEĞİŞİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

mezuniyetÖnlisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurlarının mesleki (teknik, sağlık, dini) nitelikte olmayan bölümlerde lisans eğitimlerini tamamlamaları halinde, bu durumun aylık ücretlerini ne şekilde etkileyeceği sıklıkla soru konusu edilmektedir.

Mesleki nitelik taşımayan lisans mezuniyeti ile ilgili olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/12/d maddesine göre yapılacak intibak neticesinde, ilgililerin memuriyete başlama tarihi ve hizmet sürelerinden kaynaklı istisnai durumlar haricinde, memurların bulundukları kademe ve dereceler değişmeyecektir.

Ayrıca, önlisans mezunu Devlet memurlarının mesleki (teknik, sağlık, dini) nitelikte olmayan lisans bölümlerinden mezun olmaları halinde, kadro unvanlarında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece, maaşlarının belirlenmesine esas diğer unsurlarda ne gibi değişiklikler olacağını görebilmek amacıyla, memurunyeri.com olarak örnek seçtiğimiz bazı kadro unvanlarına göre yaptığımız incelemede şu sonuçlara ulaşılmıştır.

Değerlendirmemizde; önlisans mezunu olarak hizmetli, memur, polis, imam, tekniker, hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan personelin, lisans eğitimlerini işletme, iktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve benzeri bölümlerde yaptıkları varsayılmıştır.

KADRO UNVANI

EK GÖSTERGE

TAZMİNAT

YAN ÖDEME

EK ÖDEME / SABİT DÖNER SERMAYE

HİZMETLİ

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Değişmez

MEMUR

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Değişmez

POLİS

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Değişmez

İMAM

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Değişmez

TEKNİKER

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Değişmez

HEMŞİRE

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Değişmez

Maaş unsurlarının etkilenebileceği durumlar

Öte yandan, önlisans mezunu olan bu personelden; sağlık hizmetleri sınıfında görev yapan hemşirenin sağlık alanında, teknik hizmetler sınıfında görev yapan teknikerin teknik alanda ve din hizmetleri sınıfında görev yapan imamın da dini alanda lisans eğitimlerini tamamlamış olmaları durumunda, ilgililerin ek gösterge, tazminat ve yan ödeme rakamlarından biri ya da birkaçı değişebilecektir. Bu değişikliler, bitirilen bölümlere ve mezuniyetle kazanılan unvanlara göre de farklılık gösterebilecektir.  

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.