logo yeni

calisanlar2 copy

2013 YILI FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETLERİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla-calisma3666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile fazla çalışma ücretine ilişkin düzenlemelerin büyük bir kısmı kaldırılmış ve fazla çalışma ücreti ödenmesi konusundaki yetki esas itibariyle Bakanlar Kuruluna bırakılmıştı.

Buna göre, belirli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai işlerden, her defasında ayrıca Bakanlar Kurulu kararı alınması kaydıyla, Bakanlar Kurulunca uygun görülenlerde çalışan memurlara, ayda elli saati ve bir yılda altı ayı geçmemek üzere fazla çalışma ücreti ödenebilmektedir.

2013 yılında fazla çalışma yaptırdıkları veya yaptıracakları personeline ücret ödenmesi amacıyla bazı kurumlar tarafından Maliye Bakanlığına başvurulduğunu ancak şu ana kadar sadece 3 kurumun bazı personeli için fazla çalışma ücreti ödenmesi yönünde Bakanlar Kurulu Kararı çıktığını memurunyeri.com olarak yaptığımız çeşitli haberlerle size duyurmuştuk.

Bu Karara istinaden, 15 Mart - 15 Eylül 2013 tarihleri arasında ve sadece 2-B olarak adlandırılan arazi satışlarına ilişkin çalışmalarda fiilen görev yapacak olan personele 6 ay süre ile fazla çalışma ücreti ödenmesi söz konusu olabilmişti.

2013 yılında kimlere fazla çalışma ücreti çıktı?

Bakanlar Kurulu, 2013 yılında;  

*Maliye Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında,

*Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında,

*Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ve Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünde

görev yapan memurlardan, bulundukları kurumlarda “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun” uyarınca yapılacak satış ve iade işlemlerinde, mesai saatleri dışında fiilen fazla çalışma yapanlara fazla çalışma ücreti ödenmesini kararlaştırmıştı.

Fazla çalışma ücreti konusunda kurumlara ve personele eşit davranılmadı? 

Fazla çalışma ücreti ödemelerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının sadece 2-B çalışmalarına katılacaklara çıkması, fazla çalışma yaptırılan diğer memurlara yönelik bir düzenlemenin yapılmaması, kamu çalışanları arasında huzursuzluk yaratmış olmasına rağmen sonraki aylarda fazla çalışma ücretinden yararlanabilme beklentilerini de sürdürmüştü.

Fazla çalışma ücreti almakta olanlar ne yapacak?

Kendilerine fazla çalışma ücreti ödenmekte olan personelin yürüttüğü 2-B arazilerine ilişkin satış ve iade işlemleri hala devam etmektedir. Ancak, bu işlemler nedeniyle yaptıkları fazla çalışmalar karşılığında ücret almalarına ilişkin uygulama 15 Eylül’de sona erecek.

Yıl içerisinde fazla çalışma ücreti ödenebilecek sürenin 6 aydan fazla olamaması nedeniyle, bu personele yıl sonuna kadar geçecek sürede yeniden fazla çalışma ücreti ödenemeyecek.

Kalan dönemde kimlere fazla çalışma ücret ödenecek?

2013 yılının geride kalan dönemlerindeki fazla çalışma ücreti uygulamalarına ve bu konuda Maliye Bakanı tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında, bu yıl için fazla çalışma ücreti ödenmesi konusunda başka Bakanlar Kurulu Kararı çıkmayacağı ve fazla çalışmaların izin kullandırma suretiyle karşılanacağı, öte yandan 2014 yılında yapılacak seçimler de göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki yıl daha çok personelin fazla çalışma ücretinden yararlanmasına yönelik kararların alınabileceği değerlendirilmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.