logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANLIĞI MAAŞLARI GERİ İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

Maliye Bakanlığı, bazı personeline yazı göndererek, yıllardır aylıklarının yanlış hesaplandığını ve bu nedenle fazla ödenen maaşların yasal faiziyle birlikte geri ödenmesini istiyor.

Maliye Bakanlığı gönderdiği yazılarda, 7-8 yıldan beri personelin özel hizmet oranının 15 puan civarında fazla hesaplandığını ileri sürerek, fazla ödenen miktarların yasal faiziyle birlikte geri ödenmesini istedi. Personelin yaptığı itirazları ise, fazla ödemenin memur tarafından kolayca fark edilebilecek bir tutar olduğu gerekçesiyle reddetti.

Yapılan ödemenin hatılı olup olmadığı hususu ayrı bir değerlendirme konusu olmakla birlikte, yapılan ödemelerin hatalı olduğu varsayılsa bile, hatalı yapılan herhangi bir ödemenin geri istenebilmesi, hatalı ödemenin sebebi ve geri istenebilme süresi ile yakından ilgilidir. Bazı durumlarda 60 gün geçtikten sonra geri ödemeden söz edilemez iken, bazı durumlarda ise hatalı yapılan ödemenin her zaman yasal faizi ile birlikte geri istenmesi mümkün bulunmaktadır.

Maliye Bakanlığında yaşanan fazla ödeme hadisesinde, ilgili personelin aylığında yaklaşık ortalama 70-80 TL civarında bir artış meydana gelmiş olup, bu miktarın ilgililer tarafından kolaylıkla fark edilmesi mümkün değildir. Söz konusu ödemenin 8 yıldan beri her ay yapıldığı düşünüldüğünde, yaklaşık 7.000 TL gibi ciddi bir meblağın, hem de yasal faiziyle birlikte personelden geri istenmesi sonucu ile karşı karşıya kalınmıştır.

Maliye Bakanlığının, kendi kusurunu memuruna yükleme çabasına dayalı haksız ve adil olmayan girişiminin nasıl bir sonuç vereceği merakla bekleniyor.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.