logo yeni

calisanlar2 copy

2014 YILINDA KİM NE KADAR MAAŞ ZARARI EDECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2014 yılı memur maaş zammının taban aylık miktarında brüt 175.-TL artış şeklinde olacağının kararlaştırılmasının ardından, Hükümetin 2014 yılı için kabul etmeye hazır olduğu ileri sürülen “%3+%3” oranındaki zam ile 175.-TL’lik taban aylık artışının karşılaştırmaları yapılmaya başlandı.

Memurlar, 2014 yılında maaş zammı olarak sadece 175.-TL brüt taban aylık artışından yararlanacak (öğretmenlerin özel hizmet tazminatı da artacak) ve olası enflasyon farkından yararlanamayacağı gibi aylık katsayısına ve en yüksek devlet memuru aylığına bağlı ödemeleri de artmayacak.

2013 zammı

Devlet memurları aylıklarına 2013 yılında %3+%3 oranında artış yapılması öngörülmüş ve 2013 ilk altı aylık enflasyon farkı nedeniyle zam oranı 1 Temmuz itibariyle %4 olarak uygulanmıştı. Bu zamla birlikte 2013 yılında maaşlarda toplam %7,12 oranında artış gerçekleşmişti. 2013 yılı ikinci altı aylık enflasyon oranına göre bu zammın yıl sonunda daha da yükselmesi söz konusu olabilecek.

2014 yılı hedefleri ve sonuç

Toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde 2014 yılı için %10+%10 ve  %6+%6 gibi zam oranları üzerinden de konuşulacağı belirtilmesine rağmen, sözleşmeden 175.-TL brüt taban aylık artışı çıktı.

Öte yandan, yapılan açıklamalardan, 2014 yılı için memur maaş zammı konusunda, 2013 yılında olduğu gibi "%3+%3+enflasyon farkları" şeklinde bir artışa Hükümet tarafından olumlu bakıldığı anlaşılmaktadır.

Ancak üzerinde anlaşmaya varılan metne göre, memur taban aylık artışından yararlanacak ama enflasyon oranı ne kadar olursa olsun maaşa ilave bir artış yapılmayacak. (2014 yılında yapılacak seçimler düşünüldüğünde, Bütçe Kanunu ile memura zam konusunda ilave düzenlemelerin getirilmesi ihtimali de bulunuyor)

Zam karşılaştırmaları

Toplu sözleşme ile verilen 175.-TL taban aylık artışı maşlara net 123,62.-TL yansıyacak. Bu fark 2014 yılında tüm aylarda alınacağından (gelir vergisi oranı yükseldiğinde miktar azalacaktır), 2014 yılında zamdan dolayı ele geçecek olan net maaş farklarının yıllık toplamı: 123,62 X 12 =1.483,44.-TL olacak.

Maaş zammı, taban aylık artışı yerine; “%3+%3” veya “%3+%4”  ya da “%4+%4” şeklinde gerçekleşecek olsaydı, memurların yıllık gelirlerinde nasıl bir değişim görüleceğini anlayabilmek ve yapılan zam konusunda daha sağlıklı değerlendirmeler yapabilmek için memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 

Hazırlanan tabloda, bazı unvanlar örnek seçilmiş ve bu memurların, taban aylık ile oransal maaş zamları karşısındaki yıllık kazanç ve kayıpları gösterilmiştir. Öte yandan, oluşan yıllık gelir kaybı toplamının, izleyen yıllarda gelecek zamlarla birlikte orantısal olarak artacağı da unutulmamalıdır.

TABAN AYLIK ARTIŞLI VE ORANLI ZAM KARŞILAŞTIRMALARI

2014-yillik-memurunyeri.com-zarar

**Tüm personelin aylık derecesinin 1/4 olduğu ve 25 yıl hizmetlerinin olduğu varsayılmıştır.

**Gelir Vergisi oranının tüm personel için tüm aylarda  %15 olduğu varsayılmıştır. 

**Personelin evli eşi çalışmıyor ve 3 çocuklu (ikisi 72 aydan küçük) olduğu varsayılmıştır.

**Parantez içleri, taban aylık artışından dolayı kazançlı çıkılıp çıkılmadığını göstermektedir.

Değerlendirme

-Taban aylık artışı, memurların 2014 yılında alacakları toplam maaş gelirini 1.483-TL artıracaktır. (Gelir vergisi dilimi yükseldikçe bu miktar azalacaktır.)

-Taban aylık artışı yerine %3+%3 şeklinde bir zam söz konusu olsaydı, tabloda yer verilen unvanlardaki personelin (şef ve memur hariç) tümü daha kazançlı çıkacaktı. 

-Taban aylık artışı yerine %3+%4 şeklinde bir zam söz konusu olsaydı, tabloda yer verilen unvanlardaki personelin (şef ve memur hariç) tümü daha kazançlı çıkacaktı. 

-Taban aylık artışı yerine %4+%4 şeklinde bir zam söz konusu olsaydı, tabloda yer verilen unvanlardaki personelin hepsi daha kazançlı çıkacaktı. 

Örneğin, 2013 zammı gibi bir zam uygulansaydı, Müsteşar unvanlı personel 2014 yılında toplam 3.419.-TL daha fazla ücret alacaktı.  

Taban aylık artışı şeklindeki zam uygulaması, sabit bir maaş artışı getirirdiğinden, yüksek maaş alanlar için oransal olarak gelir kaybına sebep olacak. Öte yandan, taban aylık artışı, 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenlerin 2014 yılı aylıklarında 126,67.-TL artış yaratacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.