logo yeni

calisanlar2 copy

GELİR VERGİSİ KESİNTİLERİ ÜCRET ADALETSİZLİĞİ Mİ YARATIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

vergiKamu çalışanlarının ücretlerinden Gelir Vergisi Kanunu uyarınca yapılan kesinti oranlarının, eşit işe eşit ücret ilkesine uygun belirlenmediğinden hareketle Maliye Bakanının cevaplandırması istemi ile soru önergesi verildi.

Milletvekili Mahmut TANAL tarafından verilen soru önergesinde, Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1-Kamuda işçi ve memur statüsünde çalışan vatandaşlarımızdan aynı maaşı alan kişilerin maaşlarına yapılan gelir vergisi kesintisi neden aynı oranda değildir? Bu uygulama eşit işe eşit ücret ilkesini ihlal etmiyor mu?

2-Kamuda işçi olarak çalışanların maaşlarının tamamı gelir vergisinde vergilendirmeye tabi tutulurken, memur maaşlarında tazminatlar ve ek ödenekler bulunduğu için bunlar çıkarıldıktan sonra kalan miktarın vergilendirmeye tabi tutulması ücret adaletsizliği değil midir?

3-Yüksek gelirli devlet memurlarının düşük gelirli devlet memurlarına nazaran daha düşük yüzdeyle vergi yüküne tabi tutulmasının amacı nedir?

4-Bu adaletsiz vergi dağılımı Anayasanın 73 ‘üncü maddesinde yer alan “Herkes kamu giderini karşılamak üzere vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı maliye politikasının sosyal amacıdır” hükmüne aykırı bir uygulama değil midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.