logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI KARİYER PERSONELİN 2014 YILINDA ALACAKLARI NET MAAŞLAR

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel12014 yılı için memur maaşlarında yapılacak artışın taban aylık miktarına 175 TL ilave şeklinde gerçekleşecek olması nedeniyle, Devlet memurlarına yansıyacak zam oranı,  alınmakta olan ücrete göre farklılık gösterecektir.

Memur maaşları 2014 yılında (öğretmenler hariç) sadece taban aylıktaki 175 TL’nin etkisi kadar artış gösterecek. 2014 yılında enflasyon farkı da söz konusu olmayacak. Farklı vergi dilimine girilmemesi halinde, 15 Ocak maaşı ile 15 Aralık maaşı aynı miktarda olacak. (Kıdem yılı artışı, kademe ilerlemesi veya derece yükselmesi nedeniyle meydana gelecek değişiklikler hariç)   

2013 yılında maaşlara ne kadar zam yapılmıştı?

2013 yılında memur maaşlarına %3+%4 olmak üzere toplamda%7,12 oranında zam yapıldı. 2013 yıl sonunu enflasyon oranına göre ilave zam da yapılabilecek.

2014 yılında kim ne kadar zam alacak?

-Öğretmenler:  Taban aylık artışının yanı sıra öğretmenlerin özel hizmet tazminatı oranı da yükseltildi. Bu belirleme sonucunda, öğretmen maaşında 2014 yılında %14,10 seviyesine kadar artış olabilecek. 

-Bazı kariyer meslek personeli ve yönetici unvanlı personel:  Aylıkları ücret ve tazminat göstergesine göre belirlenen personelin ücret göstergesine “2.280” rakamı eklendi. Bu yükseliş ve taban aylık artışının etkisi ile 2014 yılına ilişkin zam oranları bu personel için diğer memurlara göre daha düşük seviyelerde kalırken, burada da görüleceği üzere bazı personelin yıllık maaş artışı %1,57 olacak. 

-Diğer memurlar: Aylıklarının belirlenmesindeki unsurlardan sadece taban aylıkta artış gerçekleşen memurların 2014 maaşları farklı oranda artacak. 

-Diğer kariyer personel: Kurumların kariyer diye nitelendirilen kadrolarında görev yapan ve aylıklarını “ücret ve tazminat göstergelerine” göre almayan personelinin 2014 yılı maaş zammı da, 175 TL’lik taban aylık artışı ile sınırlı kalacak. Bu artışın, 2014 yılında söz konusu kariyer personelin maaşlarını hangi oranda artıracağını görebilmek için memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamada şu sonuçlara ulaşılmıştır. 

BAZI KARİYER PERSONELİN 2014 YILI AYLIK NET MAAŞLARI 

memurunyeri.com-kariyer-2014-maaslari

NOT: Yaptığımız hesaplamalarda;

**Mevcut aylıklarda, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli katsayılar kullanılmıştır.

**2014 yılına ilişkin aylıklarda, 2013 yılında halen geçerli olan katsayılar "taban aylık" brüt tutarına 175 TL ilave edilerek kullanılmıştır.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, “bekar ve çocuksuz”personele göre değerlendirme yapılmıştır. (Asgari geçim indirimi miktarında 2014 yılında oluşacak artış ücrete dahil edilmemiştir.)

**"Gelir Vergisi" oranı %15 uygulanmıştır.

**Kurumların özel düzenlemeleri gereği maaşın bir unsuru şeklinde ödenen “fazla çalışma ücreti”, hesaplamaya dahil edilmemiş, döner sermayeden yararlananlar için ise ek ödeme oranında döner sermaye maaşa dahil edilmiştir.

**“Sendika aidatı” ve “toplu sözleşme ikramiyesi” ödemesi dikkate alınmamıştır.

**İşe yeni giren; İl Eğitim Denetmen Yardımcısı, Defterdarlık Uzman Yardımcısı, İl Planlama Uzman Yardımcısı, Ürün Denetmen Yardımcısı, Gelir Uzman Yardımcısı, İl İstihdam Uzman Yardımcısı, Vergi İstihbarat Uzman Yardımcısı, Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı (Taşra), Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısı ile Gümrük Ve Ticaret Denetmen Yardımcısının sosyal güvenlik kesintileri 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenlere göre hesaplanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.