logo yeni

calisanlar2 copy

KİMLERİN EK GÖSTERGESİ 3600 YAPILMAK İSTENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

3600Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 2. dönem toplu sözleşmesinde kamu çalışanlarının bazılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için çalışma yapılması kararlaştırıldı. 

Devlet memurlarının; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık aldıkları dereceler itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakamları, memurların aylık ücretlerini etkilediği gibi, asıl eskisini emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarlarının belirlenmesinde göstermektedir. Bu nedenle de özellikle, ek göstergesi 3600’den düşük belirlenmiş olanlar, ek göstergelerinin üst kademelere yükseltilmesini istemektedirler.

Bu taleplerden bazıları, geçtiğimiz günlerde imzalanan Kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına yönelik mali ve sosyal haklara ilişkin Toplu Sözleşme metninde de yer aldı.

Ek göstergelerinin yükseltilmesine çalışılacak olanlar 

Toplu sözleşmeye göre;

**Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının

**Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının

ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacak.

3600 ek gösterge ne kazandırır?

Ek gösterge rakamları aylık ücret, emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarına önemli bir etkide bulunmaktadır.

Bu etkinin ne kadar olduğuna ilişkin yaptığımız haberdeki (2013 yılı ilk 6 ayı için geçerli aylık katsayısı kullanılmıştır) bilgilerden, memurların neden 3600 ek gösterge istediklerine ilişkin fikir edinilebilir.  

Toplu sözleşmenin ilgili maddeleri

Madde 4- (1) Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılacaktır.

Madde 14- (1) Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.