logo yeni

calisanlar2 copy

YARDIMCI HİZMETLER PERSONELİNİ ANLAMAK İÇİN GÖRÜLMESİ GEREKEN TABLO

Aktif . Yayınlanma Ücret

dayanismaYardımcı Hizmetler Sınıfı (YHS), memurlara ilişkin hizmet sınıfları arasında ek göstergesi olmayan tek hizmet sınıfı olarak dikkat çekerken, bu hizmet sınıfında görev yapan personelin ücretleri de en alt seviyede bulunmaktadır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli diye adlandırılan ve kadro unvanı olarak; Aşçı, Bekçi,  Berber, Hizmetli, Kaloriferci, Teknisyen Yardımcısı, Terzi, Mübaşir gibi unvanları taşıyan bu personelin özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda nedense gerçekçi ve sorun çözücü hiçbir adım atılmamaktadır.

Oysa ki, bu hizmet sınıfı için öngörülen mevcut özlük haklara göre kapsamdaki personelin aylık ücretleri incelendiğinde, YHS personeline yönelik ücret iyileştirmesine gidilmesinin zarureti açıkça görülebilmektedir.

Konunun gerçek manada anlaşılabilmesi için, memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmada, lise mezunu olarak 13 üncü derecenin 3 üncü kademesinden memuriyete başlayan ve eğitim durumu itibariyle ilerleyebileceği 2 nci derecenin 6 ncı kademesine kadar gelen “hizmetli” unvanlı bir personelin, 36 yıllık hizmeti boyunca yıllar itibariyle alabileceği aylık ücret bilgilerine bir tablo da yer verilmiştir.  

Bu personelin 2014 yılı boyunca zamlı olarak alacağı  ücretlere de yer verilen tablonun, 2014 yılı itibariyle en düşük ücretin 2.010 TL olacağını açıklayanlar için bir anlam ifade etmesini de beklemekteyiz.

HİZMETLİ UNVANLI PERSONELİN ALDIĞI VE 2014 YILINDA ALACAĞI AYLIK MİKTARLARI

memurunyeri.com-hizmetli-maaslari-2013

(Bu personelin üniversite mezunu olması halinde de durum değişmemektedir. Lisans mezunu "Hizmetli", 1/4 derecede 36 yıllık hizmeti bulunması halinde; mevcut ücreti 1.855,68 TL, 2014 yılı aylık ücretleri ise 1.979,30 TL olacaktır.)

NOT: memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamalarda;

**Mevcut aylıklarda, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli katsayılar kullanılmıştır.

**2014 yılına ilişkin aylıklarda, 2013 yılında halen geçerli olan katsayılar "taban aylık" brüt tutarına 175 TL ilave edilerek kullanılmıştır.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, “bekar ve çocuksuz” personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**“Sendika aidatı” ve “toplu sözleşme ikramiyesi” ödemesi dikkate alınmamıştır.

**Özel düzenlemelerden kaynaklanan veya personele göre yıllar içerisinde yapılan ilave kademe ilerlemeleri ve derece yükselmeleri dikkate alınmamıştır.

**6 yıldan az hizmeti olan personelin sosyal güvenlik primi kesintileri, 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenlere görehesaplanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.