logo yeni

calisanlar2 copy

2014 MAAŞ ZAMMI ÜST DÜZEY MEMURLARI DA MEMNUN ETMEDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas-pazarligiToplu sözleşme görüşmeleri sonrasında imzalanan metne göre, aylık ücretlerini “ücret göstergesi” ve “tazminat göstergesi” üzerinden alan personelin “ücret göstergelerine" 2014 yılında “2.280” rakamı eklenecek.

Bu personelin maaşlarına 2014 yılında ayrıca bir zam yapılmayacak ve enflasyon farkı zammı da (2013 enflasyon farkı hariç) uygulanmayacak. Ayrıca, taban aylıktaki 175 TL'lik artış, emekli keseneklerini yükseltecek olması nedeniyle net maaşları da azaltacaktır.

Bu belirlemelere göre, kurumlarda kariyer unvanlarda ve genellikle üst düzey kadrolarda görev yapan personelden bazılarının 2014 yılı ücretleri ve 2013 yılına göre aldıkları maaş zammı oranları aşağıdaki şekilde olacaktır. Diğer memurların (öğretmenler dışında) aylıklarına 2014 yılı için yansıyacak zam oranlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Hesaplamamızda, memurunyeri.com olarak personelin tamamının %15 gelir vergisi diliminde ücret aldığını ve alacağını varsayarak hesaplama yapmak suretiyle maaşlardaki gerçek artış oranı görülmeye çalışılmıştır. Ücretleri bu şekilde belirlenen personelin hiçbirinin Ağustos ayı itibariyle %15 Gelir Vergisi diliminde olmayacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

AYLIKLARINI ÜCRET VE TAZMİNAT GÖSTERGESİNE GÖRE ALAN BAZI PERSONELİN 2014 YILI MAAŞLARI

memurunyeri.com-ust-duzey-2014-maas

NOT: memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamalarda;

**Mevcut aylıklarda, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli katsayılar kullanılmıştır.

**2014 yılına ilişkin aylıklarda, 2013 yılında halen geçerli olan katsayılar "taban aylık" brüt tutarına 175 TL ilave edilerek kullanılmış ve personelin “ücret göstergeleri” rakamına “2.280” rakamı eklenmiştir.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından,“bekar ve çocuksuz” personele göre değerlendirme yapılmıştır. (Asgari geçim indirimi miktarında 2014 yılında oluşacak artış ücrete dahil edilmemiştir.)

**"Gelir Vergisi" oranı %15 uygulanmıştır.

** İşe yeni giren; Müfettiş Yardımcısı, Uzman Yardımcısı ve Mali Hizmetler Uzman Yardımcısının sosyal güvenlik kesintileri 01.10.2008 tarihinden sonra işe girenlere göre hesaplanmıştır. Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, Genel Müdür Yardımcısı, Bakanlık Müşaviri, 1.Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı (müstakil ve müstakil olmayan), Bakanlık İl Müdürü, Müfettiş, Uzman (kariyer) ve Mali Hizmetler Uzmanı (merkez) unvanları için 25 yıl hizmet üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.