logo yeni

calisanlar2 copy

TABAN AYLIK ARTIŞINDAN MEMUR NE KADAR ZARARLI ÇIKTI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel72014 ve 2015 yıllarında memur maaşlarına yapılacak artışın ne kadar olacağı, imzalanan  toplu sözleşme ile netlik kazandı.

Toplu sözleşme metnine göre, 2014 yılında memur taban aylığına 175 TL ilave edilecek ve 2015 yılında katsayılar %3+%3 oranında artırılacak.

2014 yılı için memur maaş zammının sadece "taban aylık" artışı gerçekleştirilmesi nedeniyle, 2014 yılı içerisinde;

**Enflasyona göre maaş artışı olmayacak.

**Temmuz ayında ayrı bir zam alınmayacak.

**Aile yardımı ödeneği (eş ve çocuk yardımı) miktarı 2013 yılında alınan miktarda olacak.

**Doğum ve ölüm yardımı miktarları artmayacak.

**Yabancı dil tazminatı ve diğer tazminatlar ile ek ödeme miktarları 2013 rakamlarıyla ödenecek.

ve kısacası "maaş aylık katsayısına" ve "en yüksek Devlet memuru aylığına" bağlı ödemelerin hiçbirinde değişiklik olmayacaktır.

2013 yılında maaşlara ne kadar zam yapılmıştı?

2013 yılında memur maaşlarına %3+%4 olmak üzere toplamda %7,12 oranında zam yapıldı. Yıl sonunda enflasyon oranına göre ilave zam yapılması da söz konusu.

2014 yılında toplam zam ne kadar olacak?

Toplu sözleşmeye göre, memur maaşlarına 2014 yılında belli bir oranda zam yapılması yerine taban aylıkta 175 TL artışa gidilmesi kararlaştırıldı. Taban aylıkta bu miktarda bir artışın 2014 yılında maaşlarda hangi oranda artışa sebep olacağını anlayabilmek için memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplama sonucunda, memurların tamamına yakınının 2013 yılına göre daha düşük oranda zam alacağı görülmüştür. 

Üst düzey personel: Aylıkları ücret ve tazminat göstergesine göre belirlenen personelin 2014 yılına ilişkin zam oranları ise çok daha düşük seviyelerde kaldı ve bazı personelin yıllık zam oranı %1,57 oldu. 

Öğretmenler: Öğretmen maaşlarındaki artış oranı, diğer memurlara göre daha yüksek oldu.  1/4 derecede 25 yıl hizmeti olan öğretmen maaşında 2014 yılında %12,32 oranında artış olurken, en yüksek artış ise %14,10 ile 7/1 derecede 6 yıl hizmeti olan öğretmen maaşında görüldü.

TABAN AYLIKTAKİ 175 TL ARTIŞIN MAAŞLARDA YARATACAĞI ARTIŞ

memurunyeri.com-2014-maas

NOT: memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamalarda;

**Mevcut aylık maaşlar için, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli katsayılar kullanılmıştır.

**2014 yılına ilişkin aylık maaşlar için, 2013 yılında halen geçerli olan katsayılar kullanılmış ve taban aylık brüt tutarına 175 TL ilave edilmiştir.

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından,“bekar ve çocuksuz”personele göre değerlendirme yapılmıştır.

**"Döner sermaye sabit ödemeleri" (yararlananlar için) hesaplamaya dahil edilmiştir.

**“Sendika aidatı” ve “toplu sözleşme ikramiyesi” ödemesi dikkate alınmamıştır.

**"Gelir Vergisi" oranı %15 uygulanmıştır.

**5 yıl ve daha az hizmeti olan memurların 01.10.2008 tarihinden sonra göreve başladıkları varsayılarak sosyal güvenlik kesintileri buna göre hesaplanmıştır.

** "Çözümleyici" lerin zam ve tazminatlar bakımından Teknik Hizmetler Sınıfında sayılmalarına karar verilmiş olmakla birlikte, maaş artış oranını tam olarak görebilmek için 2014 yılı maaşları GİH Sınıfı değerlerine göre hesaplanmıştır. Çözümleyici unvanlı personelin TH Sınıfında 2014 yılında alacağı ücret (1/4 derece ve kademede 25 yıl hizmetle) 2.680,88 TL olacaktır. 

**"Uzman" unvanlı personel maaşı, kurumlardaki "kariyer uzman" dışındaki uzmanlara ilişkindir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.