logo yeni

calisanlar2 copy

İNTİHAR GİRİŞİMİNİ ÖNLEYENE ÖDÜL VERİLMESİ TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

odulİntihar girişimlerini önleyen ve bu kimseleri hayata kazandıran emniyet güçlerine ve sosyal hizmetler uzmanlarına ödül verilmesi amacıyla hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Mahmut TANAL tarafından hazırlanan “Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile 657 sayılı Kanunun “Başarı, üstün başarı değerlendirmesi ve ödül” başlıklı 122 nci maddesinde değişiklik yapılması öngörülüyor.

Mevcut ödül düzenlemesi

Devlet Memurları Kanununda yer alan düzenleme, görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle;

-Kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında,

-Kamu zararının oluşmasının önlenmesinde,

-Önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında,

-Kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında,

-Sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde

somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara başarı belgesi verilmekte ve üç defa başarı belgesi alanlara üstün başarı belgesi verilmektedir. Üstün başarı belgesi verilenlere ise, uygun görülmesi hâlinde en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) % 200’üne kadar ödül verilebilmektedir. Memurunyeri.com olarak Devlet memurlarının ödülleriyle ilgili yaptığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kanun Teklifi ile getirilen değişiklik

Kanun Teklifi ile maddeye, “Emniyet güçleri ve sosyal hizmetler uzmanları tarafından engellenen intihar girişimleri için bu kişilere ödül verilir” ifadesi ekleniyor.

Bu düzenlemenin kabul edilmesi halinde, intihar girişimlerini önleyen ve bu kimseleri hayata kazandıran emniyet güçlerine ve sosyal hizmetler uzmanlarına ödül verilebilecek. 

Söz konusu Kanun Teklifi 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 122 nci maddesinin 1.fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. 

“Görevli oldukları kurumlarda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları tespit edilen memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde valiler, ilçelerde kaymakamlar tarafından başarı belgesi verilebilir.  Emniyet güçleri ve sosyal hizmetler uzmanları tarafından engellenen intihar girişimleri için bu kişilere ödül verilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinde (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı hariç) görevli Devlet memurları için Millî Savunma Bakanı bu yetkisini devredebilir. Üç defa başarı belgesi alanlara üstün başarı belgesi verilir.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanunun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.