logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİLERE PROMOSYON ÖDEMESİ KONUSU SORULDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli2Yıllık yaklaşık 110 milyar liralık tutara ulaşan emekli maaşı ödemesini yapan bankalar tarafından, maaşları ödenen emeklilere promosyon ödemesi yapılması konusundaki belirsizliğin nasıl çözüleceği Başbakana soruldu.

Milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK tarafından verilen soru önergesinde;

**Sayıları 10 milyon 300 bine ulaşan emeklinin, maaş için aracı olan bankalardan promosyon talep ettiği,

**Sosyal Güvenlik Kurumunun, yıllık 110 milyar liralık büyüklüğe ulaşan emekli maaşları için üç kamu bankası ile masaya oturacağının ulusal basında  aylar önce yer aldığı,

**Maaş ödemelerinin, bankalarda önemli para hareketleri sağladığı için promosyon olarak belirli miktarda para, emeklilerin dışındaki maaş sahiplerine verilmekte olduğu,

**10 milyon 300 bin emeklinin 6 yıldır maaş promosyonu beklediği ve çoğunluğunun açlık sınırının altında olduğu 

belirtilerek,konunun aydınlığa kavuşturulması bakımından Başbakandan tarafından bazı sorulara cevap verilmesi istendi. 

Milletvekili KÖKTÜRK’ün sorularından bazıları şöyle:

-Eski Çalışma Bakanı Sayın Ömer DİNÇER tarafından 3 yıl önce emeklilere de memurlar gibi banka promosyonu ödeneceği müjdesi verilmesine rağmen, bu ödemeler bugüne kadar niçin yapılmamıştır?

-Haberlerde 5 ay önce bankalarla başlandığı ileri sürülen görüşmeler yapılmış mıdır, yapıldıysa sonucu ne olmuştur?

-SSK emeklisinin en az 4 bin 800 TL, Bağ-Kur emeklisinin en az 2 bin 800 TL, memur emeklisinin de en az 5 bin TL Bankalardan promosyon alacağı vardır ve bu rakamların açlık sınırı altında maaş alan ve borç batağına düşürülen emekliler için büyük rakamlardır. Bize göre; bu paraların derhal ödenmeleri gerekmektedir. Bu konuda Başbakan olarak sizin düşünceniz nedir? Herhangi bir çalışmanız var mıdır?

-Halkımıza kredi kartları konusunda kullanmayın mesajı verdiniz, açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan milyonlarca emeklimiz, 805 TL aylık maaş alan ve çalışanların % 46’sını oluşturan asgari ücretlimiz, bu olanaksızlıklar içinde, bu maaşlarla kredi kullanmadan nasıl ayakta kalacaklardır? Maaşları ve asgari ücreti yeteri kadar artırmadığınıza göre, bu konuda başka bir buluşunuz var mıdır?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.