logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURA 2014'TE NE KADAR ZAM TEKLİF EDİLECEK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

para1Kamuda çalışan 185 bin işçinin ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarının belirlenmesi için bugün yapılacak 3. görüşmede Hükümetin teklifini açıklaması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in başkanlığında, halen kamu sektöründe 101 iş yerinde veya işletmede çalışan 197 bin 373 işçinin, ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarının belirlenmesi için Türk-İş ile Hükümet arasında yürütülen görüşmelerin 2'ncisi önceki gün yapılmış, bu toplantıda düşük ücretlerin yükseltilmesi, ücret zammı ve sosyal yardımlar konusu gündeme gelerek tartışılmış ve toplantı bitiminde, Bakan Çelik'in Türk-İş’in tekliflerini değerlendirileceğini ve bugün yapılacak toplantıya Bakanlığın bir teklifle geleceğini ifade ettiği öğrenilmişti.

Kamu işçisine zam memuru neden ilgilendiriyor?

Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili olarak bugün yapılması planlanan 3. görüşmede, Hükümetin kamu işçileri için teklif edeceği zam oranının belli olacağı ve bu oranın memur sendikaları ile hükümet arasında Ağustos ayındaki toplu sözleşme görüşmelerinde memura teklif edilecek zam oranına ışık tutacağı düşünülüyor. Bu sebeple bugünkü görüşmelerde hükümetin kamu işçilerine teklif edeceği zam oranı aynı zamanda memurları ve diğer kamu personelini de ilgilendiriyor.

4688 sayılı Kanunla birlikte, toplu sözleşme görüşmelerinin artık memurlar içinde kamu işçilerinde olduğu gibi iki yılda bir yapılacak olması sebebiyle, benzer oranların teklif masasına gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Hükümetin son iki yıldır işçilere ve memurlar ile diğer kamu personeline uyguladığı zam oranları:

 

2011 Yılı Zam Oranı

2012 Yılı Zam Oranı

2013 Yılı Zam Oranı

2014 Zam oranı

Kamu İşçileri

%4

%3

Belli olması bekleniyor

Belli olması bekleniyor

Memurlar, sözleşmeliler ve diğer personel

%4

%4

%3

Belli olması bekleniyor

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

 

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.