logo yeni

calisanlar2 copy

ÜCRETİ KALDIRIP NÖBETİ KALDIRMAMAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

para2Yangın mevsiminde nöbet tutmaya devam ettiği halde fazla çalışma ödemesi niteliğindeki yangın tazminatlarını alamayan personelin sorunları Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’na soruldu.

Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 10000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere aylık maktu fazla çalışma ücreti olarak ödenen yangın tazminatları da bir çok fazla çalışma ücretinde olduğu gibi 666 sayılı KHK ile ortadan kaldırılmıştı. 

Zonguldak milletvekili Ali İhsan KÖKTÜRK önergesinde, Orman Genel Müdürlüğü personelinin, 2004 yılından itibaren 2012 yılına kadar her yılın mayıs ve kasım ayları içinde (Yangın mevsimi) adı altında 50 saatlik yangın tazminatı aldığını vurgulayarak, 2012 yılında yapılan toplu sözleşmeden sonra bu var olan hakların ortadan kaldırıldığını belirtti. Köktürk bu haktan mahrum edilen yaklaşık 50 bin personelin yangın mevsiminde nöbet tutmaya devam ettiği halde, herhangi bir mesai ücreti alamadığını da vurgulayarak şu soruları yöneltti:

1. Bugüne kadar kuruma hizmet vermiş, bu konuda tecrübeli personel bulunurken, ülkemiz ormanlarının göz göre göre yok olduğu bu mevsimde hizmetin özelleştirilmesi ne kadar doğrudur?

2. Özelleştirme yoluyla bu kaynak başka birilerine aktarılırken kurumun kendi tecrübeli personeli neden değerlendirilmemektedir?

3. Kurum personeline bugüne kadar ödenen mesai ücretlerinin yeniden ödenmesi ile ilgili bir çalışma yapılacak mıdır?

4. Personele ödenen mesai ücretleri, başka bir kuruma mı aktarılmaktadır?

5. Hakem heyetinde bulunan ve çalışanların haklarını korumakla görevli sendika bu karar alınırken olumlu ya da olumsuz herhangi bir görüş belirtmiş midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.