logo yeni

calisanlar2 copy

EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK EK ÖDEMEYİ KİMLER ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

esitlik2Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre almakta olan personele de ödenmekte olan ek ödeme; hizmet sınıflarına, kadro unvan ve derecelerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Ek ödeme nedir?

375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile eklenen ve 15.01.2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenleme, aylıklarını 657 sayılı Kanuna ve diğer bazı personel kanunlarına göre almakta olanlara, en yüksek Devlet memuru aylığına(ek gösterge dahil) memurların kadro ve görev unvanlarına göre belirlenmiş olan ek ödeme oranlarının uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda ek ödeme yapılmasını öngörmüştür.

Ek ödemeye hak kazanılmasında ve bu ödemenin yapılmasında aylıklara ilişkin hükümler uygulanmakta ve damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmamaktadır.

657 sayılı Kanuna tabi olmalarına rağmen, aylık ücretleri farklı esaslara göre belirlenmiş olanlar, bu ek ödemelerden yararlanamamaktadırlar.

En yüksek ek ödeme ne kadar ve kime ödeniyor?

En yüksek ek ödeme oranı %200 olarak belirlenmiştir.  Bu orandaki ek ödemeden;

-Başbakanlık Müsteşarı,

-Diyanet İşleri Başkanı,

-Bakan Yardımcısı,

-Müsteşar Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri

-Uzman Tabip

kadrolarında bulunanlar yararlanmaktadır.

Ancak bu kadrolarda görev yapan personelin bazılarının aylık ücretlerinin 657 sayılı Kanuna göre ödenmiyor olması nedeniyle, bu şekilde aylık alanlara ek ödeme yapılmamaktadır.

En düşük ek ödeme ne kadar ve kime ödeniyor?

En düşük ek ödeme oranı %65 olarak (aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre alan personel bakımından) belirlenmiştir.  Bu orandaki ek ödemeden;

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında yer alan,

-Din Hizmetleri Sınıfında yer alan personelden vaiz ve eğitim görevlisi dışındaki

kadrolarda bulunanlar yararlanmaktadır.

Ek ödeme miktarları ne kadar?

2013 yılı ilk 6 ayı için geçerli aylık katsayıya göre;

**En yüksek ek ödeme miktarı aylık net 1.434.-TL,

**En düşük ek ödeme miktarı aylık net 466.-TL

tutarındadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.