logo yeni

calisanlar2 copy

KIYAK KURUL ÜYELİKLERİNİN VERGİSİ CEBİMİZDEN Mİ ÇIKIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel13Kamu İktisadi Teşebbüslerinin yönetim ve denetim kurullarında üye olarak görev yapanların almış oldukları ücretlerin vergilerinin Kurumlarca ödendiği iddiasına ilişkin TBMM’ ye soru önergesi verildi.

Kütahya milletvekili Prof.Dr.Alim Işık tarafından verilen önergede, Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlı KİT’lere atanan Yönetim Kurulu üyelerinin görevlerinden doğan gelirlerinden dolayı ödemeleri gereken Gelir Vergilerinin kurumlarınca ödenmesi ve kamuya ekstra yük getirmesi ile ilgili olarak şu sorulara cevap verilmesi istendi:

1. Yönetim kurulu üyelerinin huzur hakkı ve benzeri gelirlerinden kaynaklanan vergilerin çalıştıkları kamu kuruluşu tarafından karşılanması ve merkezi bütçeye aktarılması işlemi hangi hukuksal dayanağa göre yapılmaktadır?

2. Söz konusu işleme dayanak teşkil eden mevzuat; kanun, tüzük veya yönetmelik gibi hukuksal bir mevzuat mıdır? Hangi mevzuatta kamudan ikinci gelir elde eden kişilerin ödemesi gereken verginin kamu tarafından üstlenilmesi gerektiği belirtilmektedir?

3. Yüksek Planlama Kurulunun 26.04.2004 tarih ve 2004 T-14 sayılı kararında “Yönetim ve Denetim Kurulu üyelikleri ücretlerinin net olarak belirlenmesi ise vergiyle ilgili bir husus olmayıp ücretin tespit şeklidir “ şeklinde yer alan bir ifadenin, “YPK kararlarıyla net ücret olarak belirlenmektedir” şeklinde belirtilmesinin gerekçesi nedir?

4. Kurum içinden atanan ve yönetim ve denetim kurulu üyeliği geliri ikinci bir gelir olan üyeler ile kurum dışından atanan üyeler arasında nasıl bir eşitsizlik söz konusudur?

5. Gelir Vergisi Kanununun 86. Maddesi ile iki kesim arasındaki eşitsizliği gidermek için kurum dışından atananlar lehine getirilen tersine bir düzenleme yapılmasının gerekçeleri nelerdir? Bu kurumların yetkili organlarına atananların iktidara yakın olan şahıslar olmasının bu uygulamada bir etkisi var mıdır?

6. Oluşacak vergileri ilgili kamu kuruluşu karşılamakta ve merkezi bütçeye aktarmakta olduğu halde Devlet bütçesine herhangi bir yük gelmemesi nasıl açıklanabilir?

7. KIT bünyelerinde görev alan yönetim ve denetleme kurulu üyelerinin ödemesi gereken vergilerin Kurumlarınca ödenmesi uygulamasına ne zaman başlanmıştır?

8 Uygulamanın başladığı tarihten bu yana YPK tarafından belirlenen yönetim ve denetleme kurulu üyeleri ücretleri nasıl değişmiştir? Bu dönemde gelir vergisi olarak KİT’ler tarafından merkezi bütçeye ne kadar vergi aktarılmıştır?

9. Mevzuata göre ikinci işverenden alınan ücret gelirlerinin beyan sınırı kaç TL’dir?

10. Emekli bir SGK’lıdan gelir vergisi tahsil edilirken, eşitlik ilkesine aykin bu uygulamaya son verilmesi düşünülmekte midir?

11. Kurumları tarafından ödenen vergilerin ilgililerden tahsil edilmesi sağlanabilecek midir?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir.

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.