logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ VE ENGELLİ İNDİRİMİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILIYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

para10Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN imzası ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sevk edilen “Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı” kamu çalışanlarını da ilgilendiren “Asgari Geçim İndirimi” ve  “Engelli İndirimi” düzenlemelerinde de değişikliklere gidiliyor.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Çalışanların ücret gelirlerinin belirli bir kısmının vergi dışı bırakılmasını sağlayan Asgari Geçim İndirimi;ücretin elde edildiği takvim yılı başında 16 yaşından büyükler için geçerli olan asgari ücretin yıllık tutarının, gelir vergisi ilk dilimi (%15) ile çarpılması sonucu bulunacak tutar esas alınarak hesaplanmaktadır. Bulunan asgari geçim indirimi tutarı, ücretlinin hesaplanacak Gelir Vergisi tutarından indirilmektedir. Yılın ikinci dönemine ait asgari ücret miktarı, asgari geçim indirimini etkilemiyor.

Tasarının getirdiği

Gelir Vergisi Kanun Tasarısı ile “Asgari Geçim İndirimi” yeniden düzenlenirken;

*Asgari Geçim İndirimi”nin adı, “Ücretlerde Özel İndirim” olarak değiştiriliyor.

*Çocuk sayısı 3 ile sınırlandırılıyor. 3 çocuktan fazlası için asgari geçim indirimi hesaplanmayacak.

Mevcut halinde, çocuk sayısında sınır bulunmamakla birlikte, indirim konusu yapılacak toplam tutarın asgari ücretin yıllık tutarını aşmaması gerekiyor. Bu da evli olmayan ya da eşi çalışan kişiler için 6 çocuğa kadar asgari geçim indirimine konu olabiliyor. Eşi çalışmayanlarda ise 4 çocuk için asgari geçim indirimi uygulanıyor.

*Üçüncü çocuk için uygulanan %5 oranı, %10’a yükseltiliyor.

Tasarının yasalaşması halinde, 2013 yılı için;

*Eşi çalışmayan ve 3’ten az ya da fazla çocuğu olanların ücretleri etkilenmezken, 3 çocuk sahibi olanların ücretlerinde artış yaşanacak. (7,32 TL’lik artış)

*Evli olmayan ya da eşi çalışanlardan 4 ten fazla çocuğu olanların ücretlerinde düşüş, 3 çocuğu olanların ücretlerinde ise artış olacak. (6 çocuğu olan memurun ücreti 14,65 TL azalırken, 5 çocuğu olanın ücreti 7,32 TL azalacak ve 3 çocuğu olanın ücreti 7,32 TL artacak)

 

ENGELLİ İNDİRİMİ

Ücretlilerin gelirler vergisine esas matrahlarından, varsa engellilik indirimi de düşüldükten sonra gelir vergisi uygulanmaktadır.

Engellilik indirimi uygulamasında, çalışma gücünün asgarî % 80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece engelli, asgarî % 60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece engelli, asgarî % 40'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece engelli sayılmaktadır.

Engellilik indirimi 2013 yılında;

-Birinci derece engelliler için 800 TL,

-İkinci derece engelliler için 400 TL,

-Üçüncü derece engelliler için 190 TL

olarak uygulanmaktadır.

Tasarının getirdiği

Gelir Vergisi Kanunu Tasarısı ile, engelli indiriminde sadece üçüncü derece engelliler için uygulanan indirim miktarı 190 TL’den 200 TL’ye çıkarılıyor. Bu değişiklik 3 üncü derece engelli indiriminden yararlanan memurların ücretlerinde (%15 diliminde) en fazla 1,50 TL artış sağlayacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.