logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMEN ZAM BEKLEMELİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen2Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretim üyeleri ve öğretmenlerin maddi durumlarını düzeltmek için gerekli tedbirleri almak üzere çalıştıklarını söyledi.

Ancak, her gelen Milli Eğitim Bakanının öğretmenlere zam yapmak için çalışma yapıldığını açıklaması neredeyse geleneksel hale geldiği için, öğretmenlerimiz bu açıklamalara fazla umutla bakmıyorlar.

Örneğin bir önceki Bakan Çubukçu, ilk göreve başladığında verdiği mesajında, “Ülkemizi, Atatürk'ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarma hedefini gerçekleştirecek nesiller yetiştirmek için her türlü gayreti göstereceğinize yürekten inanıyorum. Bundan dolayı görevime huzur içinde başladım. Sizlerin sosyal ve ekonomik yönden bazı sorunlarınızın olduğunuzu biliyoruz. Bu sorunların çözümü için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğimizden emin olmanızı isterim.” açıklamasını yapmıştı.

Aynı şekilde önceki Bakan Ömer DİNÇER’ de ,” Öğretmenler odasına girdiği gibi oradan emekli olup giden öğretmenlerimiz var. Biz bu konuda stratejik bir yaklaşım tarzıyla öğretmenlerimizin kariyer ve ücret sisteminde ciddi değişiklik hazırlıkları yapıyoruz. Öğretmenlerimiz hak ettiklerini alacaklar.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Ancak bu açıklamalara rağmen, yapılan ya da yapıldığı söylenen çalışmalardan bu zamana kadar bir netice çıkmadığı gördük. Bürokraside var olan deneyimlerimiz bize gösterdi ki, öğretmene zam yapılabilmesi için öncelikle Sayın Başbakanın ikna edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde Maliye Bakanlığının devreye girerek, zam içeren her türlü tasarının Meclis’e sevk edilmesini engelleyeceği ya da sevk edilse bile zam içeren hükümlerin komisyonlarda veya Genel Kurulda çıkarılmasını  sağlayacağı açıktır.

Bu nedenle Sayın Bakan Avcı’ nın da, öğretmenlere zam için çalışma yapıldığı açıklamak yerine, ilgili çalışmayı Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk ettikten sonra bilgilendirme yapması daha inandırıcı olurdu.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.