logo yeni

calisanlar2 copy

TÜRK BÜRO SEN' DEN 3600' E TEPKİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel6Resmi Gazetede bugün yayınlanarak yürürlüğe giren 6487 sayılı Kanun ile daire başkanı ve grup başkanlarının ek göstergesinin 3600’ e yükseltildiğini burada haber yapmıştık.

Türk Büro Sen yayınladığı basın açıklaması ile bu düzenlemeye tepkisini bildirdi:

"Bilindiği üzere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen son Torba Yasa ile daire başkanı ve grup başkanlarının ek göstergesi 3000’den, 3600’e çıkartılmıştı. Bu düzenleme ile aylık ve ikramiye bağlama oranları %70’den, %130’a yükseltilmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül adalet ve hakkaniyetten uzak Torba Yasayı onayladı ve 11 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren Torba Yasa ile mağdur olan Devlet Memurları daha da mağdur edildi. Ayrıca hükümet tarafından Alkol Yasağı gibi suni gündemler oluşturularak, daire başkanı ve grup başkanlarının ek göstergesinin 3000’den, 3600’e çıkartılması ört bas edildi.

Türk Büro-Sen olarak, kuruluşumuzdan bu güne kadar çalışanların hak ettikleri ücretleri almadıklarını, unvanlar arasında ücret bakımından farklılıklar olduğunu, bu farklılığın giderilmesi için yapılacak maaş zamlarının düşük ücretle çalışanlara daha fazla, yüksek ücretle çalışanlara daha düşük verilmesi suretiyle farklılığın giderilmesini talep ettik.

Yıllardan beri gerek toplu görüşme masalarında, gerekse toplu sözleşme masasında, tüm unvanların ek göstergelerinin ve özel hizmet tazminatlarının yeniden düzenlenmesini ayrıca ek göstergesi olmayan  yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlarında ek göstergeden faydalandırılması gerektiğini talep ettik.

Ek göstergesi düşük olan şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, uzman, uzman yardımcısı, şef, VHKİ, memur, güvenlik görevlisi ve şoförlerin ek göstergesinin artırılması ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personele ek gösterge verilmesi beklenirken, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Torba Yasa ile tüm çalışanlar hayal kırıklığına uğramıştır.

BÜROKRATLARA BÜYÜK KIYAK

Bu uygulama ile çalışanlar arasındaki maaş farkı açılmıştır. Hükümet zaman zaman belli bürokratlar için böyle düzenlemeler yapmaktadır. Geçmişte de mülki idari amiri, genel müdür yardımcısı ile savcı ve hakim unvanlarında çalışanlara ücret artışı yapmıştı.

Çalışanlar arasında yapılan bu ayrımcılık, çalışma barışını bozmuş, memurların moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemiştir.

KAMUDA ALT UNVANLARDA ÇALIŞANLARA ADALET YOK

Hükümet şark kurnazlığı ile alkol yasasını tartıştırmış, kamuoyunu meşgul etmiş, daire başkanlarının ek göstergesinin artırıldığını kamuoyundan gizlemiştir.

Kamu çalışanları ise haklı olarak, daire başkanı altında bulunan tüm unvanların ek göstergesinin artırılması ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ek gösterge verilmesini beklemektedir.

Geçtiğimiz yıl toplu sözleşme masasında tüm memurları ilgilendiren ve 161 maddeden oluşan sorunların çözümü için verdiği sözü tutmayan hükümetin, böyle bir ayrımcılığı yapması kamu çalışanları arasında infial yaratmıştır. Kamu çalışanları arasında yapılan bu ve benzeri adaletsiz uygulamalar çalışma barışını bozmaktadır.

Üst düzey yönetici kadrosunda olmayan memurlarımızın büyük bir bölümü geçim sıkıntısı içinde kıvranırken, hükümetin daire başkanı ve gurup müdürlerine özgü çıkardığı yasa, kamuda adalet duygusuna vurulan bir darbe olmuştur.

Türk Büro-Sen olarak; yapılan bu haksızlığı kınıyor, diğer unvanların ek göstergeleri artırılana ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara da ek gösterge verilene kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.