logo yeni

calisanlar2 copy

YANGIN TAZMİNATLARININ AKIBETİ NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

orman muhafaza memuru217.06.2004 tarih 6831 sayılı Orman Kanununun 5192 sayılı Kanunla 71.maddesinde değişiklik yapılarak Orman Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatlarında Orman yangınları ile mücadelede koruma ve sınırlandırma hizmetlerinde çalışanlara, yangın sezonunda 7 ay fazla çalışma ücreti yani yangın tazminat verilmesi kanunla güvence altına alınmıştı.

Orman Genel Müdürlüğünün merkez teşkilâtı kadrolarında orman yangınlarıyla mücadele nöbeti tutanlar ile taşra teşkilâtı kadrolarında orman yangınlarıyla mücadele, orman koruma ve sınırlandırma faaliyetlerinde fiilen görev yapanlara döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 10000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere aylık maktu fazla çalışma ücreti ödenmekteydi. Yangın tazminatı olarak ta adlandırılan bu tazminat, diğer bir çok tazminatta olduğu gibi 666 sayılı KHK ile ortadan kaldırıldı.

Bu tazminatı Meclis gündemine getiren Ardahan milletvekili Ensar ÖĞÜT, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU’ na şu soruları yöneltti:

1- 666 sayılı kanun hükmünde kararname ile fazla çalışma ücreti yangın tazminatı neden ortadan kaldırıldı?

2- Orman yangınları ve mücadelede mesai saatleri dışında yangınlarla mücadelede fiilen görev yapanlara verilecek fazla mesai ücreti neden netlik kazanmadı?

3- Yıllardan beri açılması beklenen unvan değişikliği sınavı sayısal olarak beklentilere cevap verecek sayıda olmadığı sayının arttırılması için bir çalışma yapacak mısınız?

Sitemizden yapılan alıntılarda "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi gerekmektedir. 

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.