logo yeni

calisanlar2 copy

KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ VERİLMEMESİNİN NEDENİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

para62013 yılı bütçe görüşmelerinde Bütçe Kanun Tasarısının (K) cetvelinde fazla mesai ücreti alan personel arasında sayılan koruma ve güvenlik personelinin buradan neden çıkarıldığı ve bu durumun oluşturduğu mağduriyetin nasıl giderileceği sorusu Meclis Genel Kurulunda Maliye Bakanına soruldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 23 Mayıs 2013 Perşembe günü yapılan oturumunda söz alan Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ, koruma ve güvenlik personeline fazla mesai ücreti ödenmesine imkan veren düzenlemeye bütçe kanununda neden yer verilmediğini Maliye Bakanına sordu.

Milletvekili Rahmi Aşkın TÜRELİ “2013 yılı bütçe görüşmelerinde bütçe kanun tasarısının (k) cetvelinde, fazla mesai ücreti alan personel arasında sayılan koruma ve güvenlik personelleri buradan çıkartılmıştır. İtfaiye ve zabıta memurları, burada, (k) cetvelinde tutulmaya devam edilirken, koruma ve güvenlik memurlarının çıkartılmasının nedeni nedir? İkinci olarak da, koruma ve güvenlik personelinin bu surette oluşan mağduriyetini nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK ise şu cevabı verdi : “… Daha sonra, "Koruma ve güvenlik personelinin fazla çalışma ücretleri neden kaldırıldı?" Bildiğiniz gibi, geçen sene bir kanun hükmünde kararname çıkarıldı; 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname. Bu kararnameye göre tüm kamu personelinin fazla çalışma ücretleri kaldırıldı. Bunun yerine, eğer fazla çalışırlarsa ilave izin kullanma imkânı açıldı yani "eşit işe eşit ücret" ilkesine dayanılarak bu yapıldı. Çünkü o zaman "Fazla mesai eşit işe eşit ücret meselesinde sorun yaratır." diye, herhâlde bu gerekçeyle kaldırıldı. Şimdi, koruma ve güvenlik görevlisi unvanlı personel sadece belediyelerde bulunmamakta, diğer kurumlarda da herhâlde görev yaptığı için, bu nedenle itfaiye… Çünkü biz belediyelere karışmadık, … 666 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname, takdir edersiniz ki merkezî Hükûmetteki çalışanlar, sadece belediyelerde çalışan koruma ve güvenlik elemanları olsaydı muhtemelen biz bu işe yani K cetvelinde hiçbir şey yapmazdık.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.