logo yeni

calisanlar2 copy

ÜNİVERSİTE İDARİ PERSONELİ FAZLA ÇALIŞMASINA KAVUŞABİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla calisma42013 yılında devlet memurlarına yaptırılan fazla çalışmaların kaldırılarak istisnai hallere münhasır kılınması kararının bir çok etkileri oldu. Bu karar halihazırda düşük ücretlerle çalışmakta olan memurların bütçelerini sarsarken toplumun değişik kesimlerinin de işlerinin aksamasına yol açtı.

Bu yönüyle fazlaca düşünülmeden alınmış bir karar olan, fazla mesailerin ödenemesi uygulaması ile üniversitelerde ikinci öğretimde okuyan öğrencilerde mağduriyet yaşamaktadırlar. İkinci öğretimde okuyan insanların bir kısmının gündüz çalıştıklatı ve meşgul oldukları düşünüldüğünde , üniversitede akşamları işlemlerini yaptıracak memur bulmakta zorluk çekmektedirler.

Samsun milletvekili Haluk KOÇ tarafından bu sorunlar dile getirilirken, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ ya bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığı da soruldu.

Koç önergesinde,  01.01.2013 tarihi itibaren devlet memurlarının fazla mesai ücreti alamadıklarını, geçtiğimiz 2011/2012 öğretim döneminde Üniversitelerin ikinci öğretimlerinde görev yapan memurların 100 saat üzerinden net olarak 392TL fazla çalışma ücreti aldıklarını hatırlatarak, Üniversitelerin ikinci öğretim bölümlerine hizmet veren, fazla mesaiye kalan Üniversite idari ve teknik personellerinin 2013  yılından itibaren ise, yukarıdaki yasa kapsamında fazla mesai ücreti almadıkları için fazla mesaiye kalamadıklarını belirtti.

Üniversitelerin birinci öğretiminde okuyan öğrencilerin hiç harç ödemedikleri, ikinci öğretim öğrencilerinin ise geçen yıl alınan birinci öğretim harcına göre halen 2 katı harç ödemeye devam ettiklerini de vurgulayan Koç, memurların fazla mesai ücreti almadıkları için fazla mesaiye kalamadıklarını ve bu nedenle de ikinci öğretim öğrencilerinin normal mesai saati süresince işlerini çözmeye çalıştıklarını ve kendi paraları ile rezillik çektiklerini de ifade etti.

Bu sebeplerle Haluk Koç tarafından Bakan Avcı’ ya şu sorular yöneltildi:

1. İkinci öğretimde okuyan öğrencilerin öğrenci belgesi, askerlik tecil belgesi ve bölümleri ve okulları ile işlerini hallettiği ikinci öğretim için fazla mesai uygulamasını devam ettirmeyi düşünüyor musunuz?

2. Çalışanlara fazla mesai ödemesi yapıldığı dönemde 100 olan fazla mesai neden 40 saate düşürülmüştür? Daha sonra fazla mesai ücreti neden tamamen kaldırılmıştır?

3. Fazla mesailerin ödenmemesi ile bu güne kadar tüm kamu personellerinden aylık ne kadar tasarruf sağlanmıştır? Bu güne kadar devletin fazla mesai ücreti ödememesi ile ne kadar gelir sağlamıştır?

4. Devlet kurumlarının işleyişinde meydana gelen aksaklıklar nedeni ile fazla mesai uygulamasına tekrar geri dönmeyi düşünüyor musunuz? Düşünmüyorsanız fazla mesai nedeni ile ortaya çıkan aksaklıkları nasıl gidermeyi planlıyorsunuz?

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.