logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLER OKULDA TUTTUKLARI NÖBET İÇİN ÜCRET İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmen3Okullarda “nöbetçi öğretmen” uygulamalarının hukuki dayanağının bulunmadığı iddiasından hareketle, nöbet tutan öğretmenlere bu görevleri karşılığında ücret ödenmesinin sağlanmasına yönelik çalışmalar konusunda Meclis Başkanlığına soru önergesi verildi.

Milletvekili Sakine ÖZ tarafından verilen ve Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılması istenen soru önergesinde özetle;  

-Anayasamızda ya da ilgili yasalarda çalışma düzenine dair açık bir hüküm bulunmadığı hallerde, üst normun açıkça atıf yapmadığı bir düzenlemeyi yönetmelik, yasama yerine geçerek belirleyemez ve genel kural koyamaz. Bu durumda, çıkarılan yönetmelik yasaya ve Anayasaya aykırılık içerir.

-Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışan öğretmenlerin ‘nöbet görevleri’ne ilişkin olarak, çeşitli yönetmeliklerde bazı ifadeler yer almakla birlikte, bu yönetmeliklerin dayanağı olan kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde öğretmenin nöbet görevine ilişkin hiçbir düzenleme yer almamaktadır.

-Yasal dayanağı bulunmayan, “emek-ücret” dengesini yasayla gözetmeyen bir düzenlemenin içeriğinin yönetmelik yoluyla belirlenmesi hukuk devleti ilkesine aykırıdır.

-Okullarımızda öğretmenlerin tuttuğu nöbetlerin yasal statüye kavuşmaması, nöbetlerin ücret kapsamına alınmaması, bazı okul idareleri ile öğretmenler arasında tehdit ya iş yeri tacizine(mobbing)varan bir uygulamaya dönüşmesi birçok öğretmenimizi mağdur etmektedir.

-Öğretmenler, herhangi bir maddi getirisi olmadığı halde, özveriyle nöbet tutarken, nöbet sırasında okulda yaşanabilecek her türlü güvenlik riskinden de sorumlu tutulmaktadır.

denildi.

Önergede ayrıca, bu sorunlar nedeniyle Eğitim-İş Sendikası’na üye öğretmenlerin okullardaki “nöbet sistemi” konusunda kalıcı bir çözüme gidilmesini talep ettikleri; 13-17 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde “Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum” kokartı takarak derslere girdikleri, 20-24 Mayıs tarihleri arasında ise “Ücret Yoksa Nöbet de Yok” kokartıyla nöbet görevini yerine getirmeme kararı aldıkları belirtildi.

Öte yandan,  konuya ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından şu soruların cevaplandırılması istendi:

“1-Öğretmenlerin nöbet görevlerinin yasa yoluyla düzenlenmesine yönelik bir çalışmanız olacak mıdır?

2-Öğretmenlerin nöbet görevlerinin ücretlendirilmesine yönelik bir projeniz var mıdır?

3-Nöbet görevinin “ek ders” görevi sayılarak norm kadro ile ilişkilendirilmesi önerisine nasıl bakıyorsunuz?”

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.