logo yeni

calisanlar2 copy

İLKSAN ÜYELİĞİ SONA ERENLERİN ÖDEDİKLERİ AİDATLAR

Aktif . Yayınlanma Ücret

ilksanİlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı (İLKSAN) üyeliği sona erenlere, Sandık üyesi oldukları dönemde maaşlarından kesilen aidatların iade edilmemesi hukuka uygun bulunmadı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yaparken, başka bir yerdeki Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne öğretmen olarak atandığı için İLKSAN üyeliği sona eren öğretmenin, Sandık üyesi olduğu dönemde maaşından kesilen aidatların iadesi istemi reddedilmişti.

Bu işlemin iptali istemi ile açılan davaya bakan İstanbul 5. İdare Mahkemesi, davanın reddine karar vermişti.

Davayı reddeden Mahkemenin kararının hukuka aykırı olduğu iddiasıyla yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul 5. İdare Mahkemesi Kararının bozulmasına ve davaya konu işlemin iptaline karar verdi.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Kararında;  İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Ana Statüsünün 18 inci maddesinin üçüncü fıkrasında “Üyelikleri sona erenlere, 120 ayını doldurmadan emekli olanlara ve daha önce emekli yardımı almış olanlara; ödemiş oldukları aidatlar, ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte kendilerine iade edilir.” denildiğinden söz ederek, “Davacının üyeliğinin sona erdiği tartışmasız olup, ödemiş olduğu aidatlar ödendiği tarihler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek yasal faizi ile birlikte hesaplanarak talep edilen miktarı aşmamak üzere davacıya ödenmesi gerektiği halde aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık ve davacının en az beş yıl aidat yatırmış olma şartını yerine getirmediğinden bahisle davanın reddi yolunda verilen itiraza konu kararda hukuki isabet bulunmamıştır”  hükmü verildi. 

Karar örneği:

ilksan-aidat1

ilksan-aidat2

 

memurunyeri 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.