logo yeni

calisanlar2 copy

VERGİ MÜDÜRLERİNİN DURUMU NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Ücret

mudur odasıGelir İdaresi Başkanlığı’nın kurulduğu 2005 yılından beri özlük haklarında sürekli olarak kayıplar yaşadıklarını, diğer unvanların mali haklarına ilişkin iyileştirmeler yapılırken, kendilerinin görmezden gelindiğini düşünen vergi dairesi müdür ve müdür yardımcılarının, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'na ilettikleri taleplerinin karşılanmayarak zımnen reddedilmesi üzerine, konuyu yargıya taşıdıkları belirtildi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının taşra teşkilatında yönetici olarak görev yapan ve yaklaşık sayıları 500 olan Vergi Dairesi Müdürleri ile yaklaşık sayıları 1100 olan Vergi Müdür Yardımcıları, Gelir İdaresi Başkanlığı personelinin özlük haklarına ilişkin düzenlemeler yapılırken, sadece kendilerinin bundan yararlandırılmadıklarını ileri sürüyorlar. 

Gelir İdaresi Başkanlığı 2005 yılında kurulmuş, Başkanlık bünyesine alınan birimlerde görevli personel için özel sınavlar açılmak suretiyle (yardımcı hizmetler sınıfındaki personel de dahil)  Gelir Uzmanı kadrolarına atanmaları sağlanmıştı. Bu atamalarla, personelin ücret ve özlük haklarında belirgin iyileşmeler olmuştu. 

2011 yılında oluşturulan Vergi Denetim Kurulu bünyesine, vergi dairesi başkanlıklarında denetim elemanı olarak görev yapan Vergi Denetmenleri de alınmış ve söz konusu personelin ücret ve özlük hakları iyileştirilmiş, 666 sayılı KHK ile de bu iyileştirme sürmüştür.

Vergi dairelerinin personelinin neredeyse tamamına (hizmetli unvanlı personelden şef unvanlı personele kadar) Gelir Uzmanı olma imkanı sunularak; vergi dairesi başkanlıklarında denetim elemanı olarak görev yapan Vergi Denetmenlerinin Vergi Müfettişi olmasını sağlayarak, bu personellerin ücret ve özlük haklarına dair çeşitli iyileştirici düzenlemeler yapılırken, vergi dairelerinin yönetici kadrolarında görev yapan vergi dairesi müdürü ve vergi dairesi müdür yardımcılarının durumunda ise herhangi bir değişiklik olmamıştı. 

Kendilerine farklı bir unvan verilmesini (Gelir Müfettişi, Devlet Vergi Uzmanı, Vergi Uzmanı gibi); erilecek yeni unvanın kariyer unvanlar arsında sayılmasını ve özlük haklarının da diğer kariyer unvanlara eşit belirlenmesini; ek göstergelerinin 3600 olmasını; makam ve görev tazminatından yararlanmayı isteyen vergi dairesi müdür ve müdür yardımcıları, vergi dairesi başkanlıklarında denetim elemanı olarak görev yapan vergi denetmenlerinin vergi müfettişiolmasından sonra, bu görevlilerin sahip olduğu yetkilere sahip bulunan ve daha üst konumda olan bir kamu görevlisi olarak vergi müfettişlerine tanınan hakların kendilerine de tanınmamasını kendilerine yapılmış bir haksızlık olarak değerlendiriyorlar. 

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI PERSONELİNİN AYLIK ÜCRET VE EMEKLİLİK HAKLARI 

Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde; 1 inci derece kadroda, 1/ 4 aylık derece ve kademesinde, 30 yıl hizmeti olan personelden bazı unvanlarda görev yapanların, 1 Ocak 2011 tarihinden geçerli aldıkları aylık ücret ile 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli almakta oldukları aylık ücret ve bugün emekli olmaları halinde alacakları emekli aylığı ile emekli ikramiyesi miktarları incelendiğinde, şu tablo ile karşılaşılmaktadır.  

UNVAN

AYLIK ÜCRET 1.1.2011’DE

AYLIK ÜCRET 1.1.2013’DE

EMEKLİ AYLIĞI

EMEKLİ İKRAMİYESİ

DEVLET GELİR UZMANI

2.493,73

4.520,98

2.692,62

69.400,62

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRÜ

2.624,78

3.128,97

1.537,69

55.445,43

VERGİ DAİRESİ MÜDÜR YRD.

2.350,88

2.976,90

1.488,54

53.673,34

GELİR UZMANI

2.289,10

2.903,35

1.488,54

53.673,34

NOT: 

-Hesaplama, bekar ve çocuksuz personele göre yapılmış ve Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

-2011 yılı ilk 6 ayına ilişkin ücretler ile 2013 yılının aynı dönemine ilişkin ücretler, karşılaştırma yapılmasına imkan vermesi bakımından birlikte verilmiştir.

-Emekli aylığı ve emekli ikramiyesi de, 30 hizmet yılı üzerinden bugün emekli olunması halinde alınacak rakamlar olarak  hesaplanmıştır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

memurunyeri 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.